Termessos Antik Kenti

Termessos o kadar güzel ki, bir yanda tarih bir yanda doğa, yükselen dağların bulutların içinde antik bir kent, tiyatro ve kuleler.

2018 yazında mümkün olduğunca antik kent gezdim, bunlardan birisi de Termessos Ören Yeri‘ydi. Termessos ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri Türkiye’nin en iyi korunmuş ören yerlerinden biri olduğudur. Kentin bulunduğu konum itibariyle çok farklı bir havası ve doğasının olduğunu fark ediyorsunuz zaten. Uzatmadan yaşadıklarıma geçeyim.

Öncelikle kente gidiş için araç şart, yürüyerek ulaşım imkansıza yakın çünkü yüksek bir dağa tırmanıyorsunuz. 1.150 metre civarı bir yükseliğe çıkmak kolay değil, özellikle Antalya sıcağını düşündüğünüzde daha da zor. Dağa aracınız ile tırmandıktan sonra sizi bir su yolu, eski bir tapınak ve asker mezarları karşılıyor.

Burası ilk kalıntıların olduğu yer, ardından kente Müze Kart ile giriş yapmıştım, Müze Kart ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz ama kartınız yoksa ufak bir ücretle de giriş yapabiliyorsunuz. Asıl zorlu yürüyüş burada başlıyor, eski bir patikadan 1500 metre yürüyorsunuz, çünkü giriş ile kentin merkezi farklı konumdalar. Yüksek sıcaklık, fazlaca nem ve kötü bir patika işleri zorlaştırıyor, bu nedenle akşamüstü gitmenizi tavsiye ederim. Serinlikte biraz daha kolaylaşıyor işler, ayrıca suyunuzu unutmayın.

Benim gidiş saatim 17:00 civarıydı, kapanış 19:00’daydı. Hava biraz daha iyiydi ama acele etmemiz gerekiyordu, çünkü çok fazla zamanımız yoktu. Şehre çıktığımızda hava daha da serinlemişti ve bu muhteşem kentin doğa ile harmanlanmış görüntüsü beni muhteşem iyi hissettirmişti. O kadar güzel ki, bir yanda tarih bir yanda doğa, yükselen dağların bulutların içinde antik bir kent, tiyatro ve kuleler. Gördüğüm en güzel manzaralardan biriydi. Tarih severler için paha biçilemez bir görüntü.

Şehrin içinde yürümek kolay değil, özellikle tırmandıktan sonra sizi çok güzel bir manzara karşılıyor, hemen paylaşayım:

Bu güzel manzaradan sonra patikalar düzeliyor, yürüş biraz daha kolay, bundan sonrasında ise tiyatro, mezarlar, yıkılmış yapılar, eski binalar etrafınızı kuşatıyor, bol ve sık ormanlar ise bu muhteşem kenti daha da güzelleştiriyor. Harika fotoğraflar çektim burada, uzun süre buradaki fotoğrafımı profilde kullanmayı düşünüyorum, kullanıyorum da. 🙂

Şehrin bir çok yeri korunmuş durumda, sanırım bu kadar yüksekte olması da korunmasına yardımcı olmuş. Şehirde beni en çok etkileyen kısım ise yüzyıllar önce sahip oldukları teknoloji, matematik ve planlama bilgisi. İnsan hayret ediyor, şu an bile düşünülmeyen bir çok şey o zaman düşünülmüş, yapılmış. Cidden harika! Su yolları, muhteşem bir şekilde kesilmiş taşlar, yapılmış binalar ve harika şekilde planlanmış yapıtlar. Bu nedenle kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm. Doğa ile kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!