Venedik gezi rehberi

Venedik denilince akla ilk romantizm gelmektedir. Tarihi, doğası, gondolları ile aşıkların şehridir. İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu tatlı kent pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Venedik gezi rehberi ile siz de Venedik’i yakından tanıyabilirsiniz.
Venedik, İtalya
Venedik, İtalya

Venedik denilince akla ilk romantizm gelmektedir. Tarihi, doğası, gondolları ile aşıkların şehridir. İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu tatlı kent pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Venedik gezi rehberi ile siz de Venedik’i yakından tanıyabilirsiniz. Gezilecek yerleri keşfedebilir, planınızı oluşturabilirsiniz.

Bu şehrin Adriyatik Denizi‘ne kıyısı bulunmaktadır. Kentin yerleşimi, tarihi milattan önceye dayanmaktadır. 118 adaya sahiptir. Denizde başarıları bilinen bu kentin, Türkler ile iletişimi de iyidir. Ticari pek çok anlaşma yapılmıştır. Bir İtalyan şehri olduğu için ana dil İtalyanca olmaktadır. Buna karşılık yoğun denebilecek sayıda İngilizce konuşanlar da vardır. Bunun nedeni ise turizmdir. Çok sayıda turiste ev sahipliği yaptığı için İngilizce de ana dilin yanında kullanılmaktadır.

Bu yazımızda Venedik nerede, nasıl gidilir, ne yenir, ne içilir, ne alınır, nerede kalınır ve daha pek çok sorunun cevabı mevcuttur. Böyle bir tatil planlıyor ama nereden, nasıl gideceğinizi bilmiyor iseniz yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Venedik nerede? Nasıl gidilir?

Büyük Kanal, Venedik, İtalya
Büyük Kanal, Venedik, İtalya

Venedik gezi rehberi hizmetinde ilk aranan soru ve cevap, gidilmek istenen yerin nerede olduğudur. Ne kadar sürede varılacağı ve hangi yollar ile gidilebileceği de diğer merak edilenlerdir. Venedik İtalya‘nın kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Adaları, köprüleri ile bilinmektedir. Adriyatik Denizi’ne olan kıyısı ve tüm diğer özellikleri sayesinde bolca turist çekmektedir.

Venedik nerede sorusunun cevabını aldıktan sonra bir diğer husus ise buraya nasıl gidileceğidir. Venedik’te havayolu bulunmaktadır. Ülkemizden de direk olarak bu şehre havayolu aracılığı ile gidilebilmektedir. Türk Hava Yolları’nın uçağı ile yaklaşık üç saatte bu şehre iniş yapabilirsiniz.

Pegasus’un uçakları ile de Milano’ya iniş yapabilirsiniz. Buradan Venedik’e geçebilirsiniz. Tren ile de yine iki şehir arasını seyahat edebilirsiniz. Böylece varış sürenin uzasa bile daha uyguna Türkiye’den Venedik’e gitmiş olursunuz.

Venedik’e nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı ise uygun uçak firmaları ile Venedik’e yakın şehirlere ulaşıp daha sonra otobüs ile bu şehre geçmektir. Burada otobüs yerine taksi, kiralanan araçlar, tren gibi ulaşım araçları da tercih edilebilir.

Venedik’e ne zaman gidilir?

Venedik gezi rehberi ile aklınızdaki pek çok soruya cevap bulmaktasınız. Buraya hangi aylarda ya da hangi mevsimlerde gideceğiniz de bu bilgilerden sadece birkaçı olmaktadır. Bilindiği üzere bu şehir İtalya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Akdeniz iklimi hakim olan bir yerdir. Sert bir iklimi yoktur.

Venedik’e ne zaman gidilir sorusunun cevabı da her mevsim olmaktadır. Akdeniz’in ılıman yapısı nedeni ile dört mevsim de ziyaret edilip gezilebilir. Tabi yazın çok sıcaklarında gezmek istemiyorum; ama soğuk da olmasın derseniz nisan, mayıs, haziran ayları tam da size uygun aylar olacaktır.

Nisan ayında giderseniz San Marco Festvali’ne de denk gelebilirsiniz. Bir ay sonra yani mayısta ise Vogalonga ve Festa Medioevale de vino Soave Bianco Soave bu iki festivalin tadını çıkarabilirsiniz. Hem ilkbahar hem de sonbahar aylarının tadını Venedik’te çıkarabilirsiniz. Eylül ayı da serinleyen havası ile en iyi zamanlardan biridir.

Yaz ayları turistlerin en yoğun geldiği zamanlardır. Kalabalık yerine biraz daha sakin bir zaman da gitmek isterseniz kış mevsimini de seçebilirsiniz. Kısacası bu kentin her mevsimi ayrı bir güzel olacaktır.

Venedik’te gezilecek yerler / En iyi 10 yer

Venedik gezi rehberi yazısı ile aklınıza takılan soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. 118 ada üzerine kurulan bu güzel şehirde gezip görülecek çok yer vardır. Bilindiği üzere Rönesans İtalya’da başlamıştır. Etkileri ise Venedik’te de görülmektedir. Mimari yapısı, sanat anlayışı, burada bulunan sanat eserleri Rönesans’tan izler taşımaktadır.

Burada gezip görülecek ile yer San Marco Meydanı’dır. Burası şehrin merkezi konumundadır. Eski dönemlerde tüccarların geçiş yeri olduğu için ticari açıdan da önemli bir yerdir.

San Marco Bazilikası Bizans esintileri in Gotik tarzda yansıtılması ile inşa edilmiştir. Haçlıların İstanbul’dan aldıkları daha doğrusu yağmaladıkları eserler de burada sergilenmektedir. Dükler Sarayı dünyanın merkezinde yer alan yapı olarak nitelendirilmektedir. Denizyolu ile şehre gelenleri karşılayan ilk bu saraydır.

Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü, Venedik denildiği zaman gözde canlanan iki yerdir. Venedik’in ortasından akan Büyük Kanal görkemli binaların yanı başında akmaktadır. Kanal üzerinde seyahat etmek için pek çok yol vardır. Gondol bunlardan en çok bilinendir. Deniz otobüsü, su taksisi, özel bot da diğer seçeneklerdir. Rialto Köprüsü ise bu kanal üzerinde inşa edilen, gondol ile altından geçilen o bilindik köprüdür. Üzerinde ise hediyelik eşya satıcıları bulunmaktadır.

Santa Maria della Salute Bazilikası Barok tarzında Hz. Meryem’e ithafen yapılmıştır. Aziz Mark’ın Çan Kulesi 99 metre yüksekliğindedir. Beş adet çanı bulunmaktadır. Hepsinin amacı birbirinden farklıdır. Ahlar Köprüsü kalker taşı ile yapılmıştır. Büyük Kanal üzerinde yer almaktadır. Accademia ise müze gezmek isteyenler için oldukça iyi bir seçenektir. Heykelden resme pek çok sanat eseri burada sergilenmektedir.

Venedik gezilecek yerler içinde tabiî ki adalar da yer almaktadır. Murano Adası cam atölyeleri ve rengarenk binaları ile bilinmektedir. Burano Adası da yine Murano gibi renkli binalar ile bezenmiştir. Bunun yanında dantelleri ile ünlüdür.

Venedik’te ne yapılır? Tavsiyeler

Venedik gezi rehberi
Venedik, İtalya

Venedik’in şehir yapısı bakımından su gezintileri oldukça yaygındır. Venedik gezi rehberi hizmeti ile burada neler yapabilir, nerelere gidebilirsiniz cevabını bulacaksınız. Buraya gelmeden önce yazımızı okuyarak daha verimli bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Venedik’te ne yapılır sorusunun ilk cevabı Büyük Kanalı gezmek olmalıdır. İster bir gondol ister bir deniz otobüsü ister farklı bir araç ile kanalda gezebilirsiniz. Böylece tarihi köprüleri ve binaları da görmüş olacaksınız. Müzeler gezilmesi gereken diğer yerler. Tarihi eserleri ve sanat eserlerini seviyor iseniz mutlaka müzelerini de gezmelisiniz.

Venedik’te ulaşım

Venedik gezi rehberi içinde tabiî ki ulaşıma da yer verilmektedir. Türkiye’den Venedik’e ulaştıktan sonra, orada nasıl ulaşım sağlayacaksınız bilmelisiniz. Bunun için öncelik ile ulaşım araçları hakkında fikir sahibi olmalısınız. Venedik içinde binalar birbirine çok yakın ve sokaklar oldukça dardır. Bu neden ile de ulaşım genellik ile suyolu ile yapılmaktadır.

Venedik’te ulaşım denilince akla tabiî ki ilk gondollar gelmektedir. Bunun dışında yürümek en iyi yöntemlerden biridir. Bir diğeri ise vaporetto denilen su otobüsleridir. Havaalanından kentin içine de bu araç ile ulaşım vardır. Tragetto ise özel olarak gondol kiralayamayacak olanlar için bir çözüm yoludur. Gondoldan daha geniş bir taşıttır.

Venedik’te ne yenir?

Venedik gezi rehberi içerisinde yemek olmazsa olmazdır. Gezilip görülen yerlerde oraya özgü yemekler de mutlaka tadılır. Türk milleti olarak damak zevkimiz de oldukça gelişmiştir. Yeni tadlara bakmak ve oranın kültürünü daha iyi anlamak için bu kısım da önemlidir.

Venedik’te ne yenir denilince akla yine İtalyan mutfağı gelmektedir. Makarna, deniz ürünleri, sebzeler bunlardan sadece birkaçıdır. Sarde in Saor isimli yemek bir deniz mahsulünden yapılmaktadır. Sardalya, kuş üzümü, soğan, çam fıstığı bu yemeğin ana malzemeleridir.

Morina balığının krema haline getirilmesi ile Baccala Mantecato isimli yemek yapılmaktadır. Bigoli in Salsa ise yine deniz ürünü kullanılan bir makarna yemeğidir. Bezelye ve pirinç ile yapılan Risi e bisi yemeği de pirinç severlere hitap edecektir. Fegato Alla Veneziana ise bir karaciğer yemeğidir. Spaghetti in Nero Di Seppia ise mürekkep balığı ile pişirilen bir makarna türüdür. Rengi siyahtır.

Görüldüğü üzere Venedik yemekleri deniz ürünleri temalıdır. Hem sebze hem de makarna diğer ürünlerdir.

Venedik’te alışveriş ve hediyelik eşyalar

Venedik gezi rehberi ile öğrenilmek istenen bir diğer konu da neler alınabileceğidir. Buradan buraya özgü yiyecekler alınabilir. Hem kendiniz hem de sevdiklerine hediye olarak makarna, cam, kapı tokmağı alınabilir. Pinokyo figürlü nesneler de yine diğer alınabilecek ürünlerdir.

Venedik’te alışveriş yaparken buraya özgü, her zaman bulunamayacak eşyalar alabilirsiniz. Venedik figürlü ürünler, magnetler de diğer hediyelik eşyalardır. Murano’nun camını, Burano’nun ise dantelini listenize eklemeyi unutmayınız. Venedik maskeleri ise bir başka alınabilecek ürünlerdir. Hem farklı hem dekoratif olarak kullanılabilir.

Venedik gece hayatı

Venedik gezi rehberi sizlere geziniz sırasında yol göstermek için oluşturulmuştur. Burada yazan bilgileri takip ederek daha verimli gezebilirsiniz. Venedik gece hayatı da merak edilen bir diğer konudur. Gündüz gezmeler kadar burada gece hayatı da meşhurdur. Club ya da barlara girip eğlenmeyi düşünüyor iseniz mutlaka kıyafetinize dikkat etmelisiniz. Günlük kıyafetler ile bu tür yerlere gitmek yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!

You May Also Like
Roma, İtalya

Roma gezi rehberi 

İtalya’nın başkenti olan Roma pek çok açıdan gezginlerin ilgisini çeken bir kenttir. Hız kesmeyen ve renkli gece hayatı, mimari yapıları ve sahip olduğu ambiyans ile Roma gezginlerin ziyaret edilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır.
Devamını Gör
Michelangelo Meydanı, Floransa, İtalya

Floransa gezi rehberi

Floransa İtalya’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda bir başkenttir. Yakınında yer alan Arno Nehri’nin kıyısında konumlanmıştır. Bulunduğu bölge itibari ile ticari gelişimlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Devamını Gör