Roma gezi rehberi 

İtalya’nın başkenti olan Roma pek çok açıdan gezginlerin ilgisini çeken bir kenttir. Hız kesmeyen ve renkli gece hayatı, mimari yapıları ve sahip olduğu ambiyans ile Roma gezginlerin ziyaret edilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır.
Roma, İtalya
Roma, İtalya

İtalya’nın başkenti olan Roma pek çok açıdan gezginlerin ilgisini çeken bir kenttir. Hız kesmeyen ve renkli gece hayatı, mimari yapıları ve sahip olduğu ambiyans ile Roma gezginlerin ziyaret edilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır. Romantizm, eğlence ve konforlu bir gezi için Roma’yı tercih edecek olan gezginlere yönelik olarak tüm detayları Roma gezi rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Roma nerede? Nasıl gidilir?

Roma nerede sorusunun cevabını öğrenerek geziniz için tüm hazırlıkları yapabilirsiniz. Roma şehri Güney Avrupa’da, İtalya ülkesinde yer alır. İtalya’nın başkenti olan şehir renkli yapısı ile dikkat çeker. Akdeniz bölgesinin yakınında yer alan Roma şehri, Tiber ve Aniane nehirlerinin arasındadır. Şehrin komşu olduğu şehirler ise Floransa, Perugia ve Pescare’dir.

Roma’ya nasıl gidilir sorusunun cevabına göre gezinin planlaması yapılabilmektedir. Roma’yı ziyaret etmek isteyen gezginlerin değerlendirebileceği çeşitli yolculuk seçenekleri vardır. Roma şehrine havalimanı veya tren ile ulaşım sağlamak mümkündür. Havalimanı ile Roma şehrine gidecekseniz eğer Türkiye’den direkt olarak Roma’ya giden uçaklar bulunmaktadır. Fiumicio Havalimanı’nda inerek şehre ayak basmış olacaksınız. Türkiye’den Roma’ya giden uçak yolculuğu yaklaşık olarak 2 saat 15 dakika sürmektedir. Havalimanına iniş yaptıktan sonra ise taksi veya diğer ulaşım araçları ile kent meydanına geçiş sağlayabilirsiniz.

Roma şehrine aktarmalı olarak başka ülkelerden uçuş yaparak ulaşım sağlamakta mümkündür. Roma gezi rehberi listenize başka ülkelerden geçiş yapmak isterseniz kullanabileceğiniz bir diğer havalimanı Ciampino Airport’tur. Türkiye’den bu havalimanına direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Diğer ülkelerden uçuşlar için ise bu havalimanı kullanılabilmektedir. Aynı zamanda başka ülkelerden Roma’ya gelecekseniz tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım seçeneği tren yolculuğudur. Avrupa’da yer alan ülkelerden Roma’ya tren ile gelmek istiyorsanız Termini İstasyonu’na geleceksiniz.

Roma’ya Avrupa ülkelerinden birinden ulaşım sağlamak isterseniz değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında otobüs yolculuğu bulunur. Otobüs ile yolculuk trene oranla daha konforlu olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Roma’ya kalkan çoğu otobüs Tiburtina istasyonuna gelmektedir. İstasyonlara ulaştıktan sonra ise toplu taşımaların veya taksilerin kullanılarak şehir merkezine kısa sürede ulaşılması mümkün oluyor.

Roma’ya ne zaman gidilir?

Roma gezi rehberi

Gezginlerin en keyifli anları yaşabilmek için sıklıkla sordukları sorular arasında Roma’ya ne zaman gidilir sorusu yer alır. Doğru zamanda giderek şehrin tadını çıkarmak isteyen gezginler için seçenekler bulunur. Roma şehrinde ılıman Akdeniz iklimi hakimdir ve her mevsim gezginler için ziyaret edilmeye uygundur. Şehirde kış ve yaz aylarında zorlu olan hava şartlarının bulunmaması istenilen zamanda şehre ulaşım sağlanmasına imkan sağlıyor. Roma şehrine gelen gezginler genellikle yaz aylarını tercih etmektedir. Kalabalık olan alanlarda gezmek istemezseniz eğer yaz aylarını tercih etmemeyi düşünebilirsiniz. Daha çok sonbahar ve ilkbahar aylarını tercih ederek kalabalıktan uzak kalabilirsiniz.

Roma gezi rehberi oluşturan kişiler için bilinmesi gereken bir noktada şehirde her ayık ilk pazar gününde tarihi yerlerin ve müzelerin girişlerinin ücretsiz olduğudur. Aynı zamanda müze ve tarihi alanlar pazartesi günlerinde kapalıdır. Özellikle müzelerin belirli tarihlerde kapalı olduğunun belirtilmesi gerekir. 25 Aralık, 1 Mayıs ve 1 Ocak gibi resmi tatil günlerinde müzeler ve tarihi yerler kapalıdır. Gezginlerin belirtilen detaylara göre gezilerini planlaması önerilir. Eğer Roma’ya gitmek için en uygun zamanı merak ediyorsanız eylül, ekim, kasım, nisan ve mayıs aylarını değerlendirebilirsiniz.

Roma’da gezilecek yerler

Roma’da gezilecek yerler oldukça fazladır ve belirli bir listeye göre yapılırsa dolu dolu zaman geçirilmesi mümkündür. Roma şehri gezginlerin her gününü dolu dolu geçirebileceği kadar çok alana sahiptir. Roma’da gezilecek yerler ise şu şekildedir:

Kolezyum

Kolezyum, Roma, İtalya
Kolezyum, Roma, İtalya

Kolezyum, Roma’nın en önemli simgeleri arsanda yer alır. M.S  72 yılında inşa edilmiş olan yapı tarihin izlerini taşıyan görkemli bir binadır. Koleyzum daha çok “Flavianus Amfitiyatro” ismi ile tanınmaktadır ve gladyatör dövüşleri ile anımsanmaktadır. Roma gezi rehberi listesinde ilk sırada yer alan tarihi yapı her yıl oldukça yoğun bir ilginin olduğu alandır.

Pantheon

Pantheon, Roma, İtalya
Pantheon, Roma, İtalya

Tüm Tanrıların Tapınağı olarak anılan bir yapıyı ziyaret etmek isterseniz Pantheon’u kaçırmamanız gerekir. Hayranlık uyandıran bir yapıya sahip olan Pantheon 118-125 yılları arasında inşa edilmiştir. Eğer Roma’da gideceksiniz mutlaka uğramanız gereken bir yapıdır. İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilmiş olan tarihi yapı pek çok hükümdarın, sanatçının ve mimarın mezarına ev sahipliği yapmaktadır. Kiliseye dönüştürüldükten sonra pek çok detaya hakim olan yapı Roma’da gezginler tarafından oldukça dikkat çekmektedir.

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, Roma, İtalya
Trevi Çeşmesi, Roma, İtalya

Trevi Çeşmesi, bir diğer adı ile Aşk Çeşmesi Roma’ya giden herkesin görmesi gereken bir yerdir. Çeşmenin kelime anlamı üç yoldur. 1732-1752 yılları arasında inşa edilmiş olan çeşme aşıkların sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Sahip olduğu güzellik ile hem gezginler hem de fotoğrafçıların dikkatini çekmektedir. Nicola Salvi’nin imzasını taşıyan çeşmeyi ziyaret eden gezginler dilek için çeşmeye para atabilmektedir.

Roma Forumu

Roma Forumu, Roma, İtalya
Roma Forumu, Roma, İtalya

Roma gezi rehberi listenize eklemeniz gereken bir diğer yer ise Roma Forumu’dur. Şehrin tarihini yakından görmek isteyen kişiler için Roma Forumu oldukça uygundur. Roma’da yaşayan halkın yapıya verdiği isim ise Forum Magnum’dur. Septimus Severus Zafer Takı, Veste Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı forumda olan yapı kırıntıları arasında yer alıyor.

Navona Meydanı

Navona Meydanı, Roma, İtalya
Navona Meydanı, Roma, İtalya

Navona Meydanı yerel halkın gözlemlenebileceği en ideal alanlardan biridir. Meydanda durup dinlenmek ve fotoğraf çekilmek için pek çok alan bulunur. Meydan Dört Nehir Çeşmesi adındaki yapıya ev sahipliği yapıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası, Roma, İtalya
Aziz Petrus Bazilikası, Roma, İtalya

Roma şehrini ziyaret ederken mimari yapısı ile hayranlık uyandıran Aziz Petrus Bazilikası’nı atlamamanız gerekir. Hem ibadet yapılabilen hem de heykellerin tadının kaçılabildiği yapı gezginlerin ilgilisini çeken önemli yerler arasındadır. Baldaken, VII. Alexander Anıtı ve Aziz Petrus Heykeli ile oldukça göz alıcı bir yapıdır.

Roma gezi rehberi listesi oluşturan kişiler için eklenebilecek diğer yerler ise İspanyol Merdivenleri, Castel Sant’Angelo, Borghese Galerisi, Campo de Fiori’dir. Şehir pek sıralanan yerler dışında gezilebilecek pek çok alana sahiptir.

Roma’da ne yapılır?

Roma’ya gitmeden önce Roma’da ne yapılır sorusunun cevaplanması oldukça önemlidir. Roma’ya gittikten sonra şehrin büyüsünü daha çok hissetmek isterseniz yapabileceğiniz önerilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Roma şehrinde gezgin olarak mutlaka yapmanız gereken şeyler ise şu şekildedir:

 • Roma sahip olduğu tarihi atmosfer ile gezginleri etkilemektedir. Bu nedenle Roma’da tarihi sokakları keşfederek gezintinizin en keyifli anlarını yaşayabilirsiniz.
 • Roma’da gezilecek yerler arasında yer alan ve önemli bir yapı olan Kolezyum’u gezebilirsiniz.
 • Şehir pek çok müzeye sahiptir ve her müze gezginlerin dikkatini çekebilecek niteliktedir. Şehirde yer alan müzeleri ziyaret ederek verimli zaman geçirebilirsiniz.
 • Roma şehrini ziyaret ettiğinizde mutlaka bir operaya giderek sanatı yakından hissedebilirsiniz.
 • Şehirde yer alan Trevi Çeşmesi’ni ziyaret ederseniz mutlaka dilek tutma ritüelini gerçekleştirmelisiniz.
 • Roma meydanları her zaman dolu ve ışıl ışıldır. Gezgin olarak sokaklarda yer alan cafelerde kahve ve şarap içerek zaman geçirebilirsiniz.
 • İtalya mutfağı dünyada pek çok ürünü ile öne çıkmaktadır. Roma’da dünya mutfağı arasında yer alan makarna, tiramusu, pizza ve kahve ürünlerini denemelisiniz.

Roma’da ulaşım

Tiber Nehri, Roma, İtalya
Tiber Nehri, Roma, İtalya

Roma’da ulaşım oldukça çeşitli ve kolay şekilde yapılabilir. Roma gezi rehberi listenizi ulaşım bilgilerine göre şekillendirerek kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Roma şehri gezginler için metro, otobüs ve tren hatlarını sağlayabilmektedir. Şehir içi ulaşım toplu taşıma araçları ile kolaylıkla yapılmaktadır. Sabah erken saatlerde başlayan toplu taşıma araçları belirli bir saate kadar ulaşım için hizmet sunmaktadır. Roma’da ulaşım için tercih edilebilecek olan bir diğer ulaşım seçeneğini ise taksi, bisiklet ve motorlar oluşturur. Gezginler kendileri için en uygun olan ulaşım seçeneğini değerlendirerek gezilerini gerçekleştirebilir.

Roma’da ne yenir?

Roma’ya giden her gezginin aklına gelen ilk sorular arasında Roma’da ne yenir sorusu gelir. İtalya ülkesi dünya mutfağına pek çok katkıda bulunmuşken Roma’da yenebilecek yiyecekler öne çıkmaktadır. Gezilerinize ek olarak dünya mutfağının tadına şehirde yakından varabilirsiniz. Roma gezi rehberi listenize ekleyebileceğiniz yöresel lezzetler ise şu şekildedir:

 • Pasta alla Carbonara
 • Carfofi alla Giudia
 • Fried Zucchini Flowers
 • Bruschetta
 • Suppli
 • Gnocchi alla Romana
 • Pizza alla Romana
 • Gelato

Roma’da alışveriş

Roma’da alışveriş için pek çok seçenek bulunur. Şehirde olan gezginlerin Via Condotti, Via del Corso, Boschetto, Rienzo sokaklarında alışveriş yapması mümkündür. Lüks sayılan bu yerler alışveriş ve hediyelik eşya açısından oldukça önemlidir. Roma şehri outlet alışveriş açısından gelişmiştir ve gezginlerin Castel Romano Outlet’i ziyaret ederek alışveriş yapması mümkündür. Roma gezi rehberi listenize alışveriş yapılacak olan yerleri ekleyerek oldukça eğlenceli alışverişleri yapabilirsiniz.

Roma gece hayatı

Roma gece hayatı açısından oldukça fazla seçeneğin olduğu bir şehirdir. Gece ışıklandırmaları ile göz alıcı derecede bir eğlence sunar. Roma’da gece hayatı için öne çıkan bölge ise Testaccio bölgesidir. Hiç hız kesmeyen ve sürekli eğlencenin hakim olduğu bölgede gezginlerin sonuna kadar eğlenmesi mümkündür. Roma gezi rehberi listesine mutlaka bu bölgelerin eklenmesi ve gezginlerin ziyarette bulunması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!

You May Also Like
Venedik, İtalya

Venedik gezi rehberi

Venedik denilince akla ilk romantizm gelmektedir. Tarihi, doğası, gondolları ile aşıkların şehridir. İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu tatlı kent pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Venedik gezi rehberi ile siz de Venedik’i yakından tanıyabilirsiniz.
Devamını Gör
Michelangelo Meydanı, Floransa, İtalya

Floransa gezi rehberi

Floransa İtalya’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda bir başkenttir. Yakınında yer alan Arno Nehri’nin kıyısında konumlanmıştır. Bulunduğu bölge itibari ile ticari gelişimlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Devamını Gör