Nasıl düzenli blog yazabilirim? Bloglar için ipuçları ve öneriler

Düzenli blog yazmak üzerine bir kaç tweet atarken “Aaaa niye bununla ilgili geniş bi’ blog yazısı yazmıyorum?” dedim ve…

Selamlar! Çok yararlı olacağını düşündüğüm bir blog yazısı yazmaya karar verdim. Bu yazının konusunu dün Twitter‘da tweet atarken buldum aslında. Bu arada Twitter hesabıma sağ üstteki sosyal medya linklerinden ulaşabilirsiniz, takip ederseniz tabii ki tadından yenmez 🙂 . Neyse bıdıbıdı kısmını geçip yazının asıl konusuna giriş yapayım. Dediğim gibi dün Twitter’da düzenli blog yazmak üzerine bir kaç tweet atarken “Aaaa niye bununla ilgili geniş bi’ blog yazısı yazmıyorum?” dedim. Tabii ki yazacaklarım benim şahsi düşüncelerim, bence doğru olan şeyler. İş hayatımda uyguladığım ve başarılı olduğumu düşündüğüm tavsiyeler.

Maddeler halinde yazarsam daha iyi olacak diye düşünüyorum. Bu arada 14-15 yaşımdan beri blog yazıyorum, başlangıç olarak oyun sitelerim için başlamıştım. Ardından sinema blogum ve kişisel blogum için yazmıştım ama hiç bir zaman düzenli blog yazamamıştım. Bunun nedeni 3 yıl öncesine kadar hem zamanımın hemde web bilgimin az olmasıydı. Son üç yılda hem web hemde blog yazma konusunda geliştiğimi düşünüyorum. İş düzenimin ve zamanımın da olması buna katkı sağladı. Aslında zaman çok problem değil, hatta bahane! Düzenli ve istekli olsaydım hatta şimdiki bildiklerimi bilseydim o zamanda yazabilirdim. Hayat öğrenmek ve evrimleşmek üzerine değil mi ki? O yüzden son zamanlar da aldığım kararlar ve öğrendiklerimden dolayı şu an buyum, belki gelecekte daha farklı noktalarda olabilirim ve farklı şeyler öğrenebilirim. Şimdi gelelim benim naçizane tavsiyelerime.

Blog yazmak
  1. İçerik ve Alan Adı: Öncelikle ne yazacağınıza karar vermelisiniz. Benim ilk projelerimden birisi SineTurkiye.Com‘du. Hala içimde ukde kalan bir projedir, bunun öyküsünü gelecekte yazmayı planlıyorum. Güzel başlayan ama kötü biten bir proje örneği. İçeriğiniz en önemli şeylerden birisidir. Çünkü ne yazacağınız hem alacağınız alan adını etkiler hemde uzun vadede sitenizin konumu belirler. Örneğin siz bir oyun blogu açtınız, adını tamamen sallıyorum, diyelim bulutoyunda.com. Bir yıl yazdınız ama zevkleriniz veya uzmanlık alanlarınız değişmeye başladı yada daha farklı konularda da yazmak istediniz. Bu isimdeki bir blog içerisine gelecekte gezi, finans, spor veya sizin ilgilendiğiniz bir başka konu ile ilgili yazı yazmanız doğru olmayacaktır, çünkü isim ve markayla çok alakasız olacaktır. Yeni bir alan adına da taşınmak ziyaretçi ve SEO kaybına neden olacaktır. Örneğin Burak Oyunda kanalına ekonomi videoları eklemek saçma olacaktır 🙂 . Bu nedenle uzun vadeli düşünüp, acele etmeden kaliteli bir alan adı ve doğru içerik planlaması yapmak gerekiyor.
  2. Tasarım: Alan adınızı aldınız, WordPress‘i kurdunuz. Sıradaki önemli şey; Tasarım! Blog konunuza uygun, modern ve kaliteli bir tema seçin. Bu tema içinize sinsin, sevin, aşık olun! Çünkü daha sonra sürekli tema ile uğraşmayın. Çünkü hem zaman hem bütçe hemde ziyaretçi kaybına neden olabilir. Büyük siteler sürekli tasarım değiştirmez. Çünkü insanlar o tasarıma alışır ve değişimi zor kabullenir. Ufak eklemeler, değişiklikler olabilir tabii ama köklü değişiklikleri bir iki yılda bir yapın. Ayrıca yazıların okunabilirliği ve sitenin kullanılabilirliği önemli.Tasarımda bunlara dikkat etmeniz uzun vadede sizi rahatlatacaktır.
  3. Kategoriler ve Düzen: Buraya kadar genellikle teknik şeyleri çözümlemiş olduk. İçerik girmeye başlayacağız ama makalelerden önce yazı kategorilerini düzenli ve planlı şekilde oluşturmanızı öneririm. Sürekli kategorileri değiştirmek hem ziyaretçi hemde SEO kaybına neden olacaktır. O nedenle doğru planlamanız ve uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor. Kategoriler tamamlanınca kendinize bir tablo yapın. Haftada kaç kere, hangi günler yazacağınızı belirleyin. Her gün aynı saatte yazmak hem takipçi kitlenizi memnun eder hemde verimli olmanızı sağlar. Hatta mümkünse kendinize çalışma saatleri oluşturmanızı ve o saatler arasında yazmanızı öneririm.
  4. Taslaklar: Aklınıza gelen konuları hemen not edin yada yazı taslağı halinde sitenize ekleyin, böylelikle konu bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca aklınıza gelen fikirleri not etmiş olursunuz. O hafta çok içerik girdiyseniz yazdığınız yazıları taslak olarak kayıt edip gelecekte yayınlayabilirsiniz. Taslak olarak oluşturduğunuz yazıları, yazı yazamadığınız dönemlerde(Tatil, yoğunluk vs.) yayınlayabilirsiniz.
  5. Tarz: Herkesin kendi tarzını yaratması gerekiyor bence, hemen olmayabilir ama zamanla oturacaktır. Bende zamanla kendi dilimi ve anlatış tarzımı buldum, bu önemli.
  6. Ekstra: Son madde için bunu düşündüm. Çünkü gerçekten önemli. Yaptığınız işin önemli olduğunu ve bunun profesyonel bir iş olduğunu kavrayın. Önemseyin ve uzun vadede getirisi olacağını hesaplayın. Böylelikte hem konsantre olursunuz hemde daha ciddi çalışırsınız.

Evet, genel olarak benim tavsiyelerim bunlar. Bunlara uyarsanız eminim ki başarı için gerekli bir çok şeyi yapmış olursunuz. Tabii ki yine belirteyim benim kişisel önerilerim bunlar, sizlerin farklı önerileri varsa yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Umarım işinize yarar bir yazı olmuştur/olur.

Paylaşmak güzel şey bu arada, en önemlisi paylaşımın manevi değeri bunu da belirteyim 🙂 . Şu an mutluyum, paylaştım, isteyerek, severek. Kendinize çok iyi bakın, gelecek yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Devamını oku

Müthiş resim optimizasyon uygulaması: TinyPNG

Uzun yıllardır kullandığım bir uygulama var, projelerimde çok işime yaradı. TinyPNG yada TinyJPG isimli bu uygulama, gördüğüm en iyi resim optimizasyon uygulaması (Farklı önerileri olan arkadaşlar yorum yaparak paylaşabilirler). Yükleyeceğiniz PNG ve JPG uzantılı resimleri çok iyi derecede optimize ediyor, hemde kalite kaybı olmadan.
Devamını oku
Devamını oku

Evde ve yolda sinema keyfi: Netflix!

Yaklaşık dört aydır kullandığım harika bir dizi ve film uygulaması üzerine yazmak istedim. Çok fazla yabancı dizi izliyorum, şu ana kadar bitirdiğim ve izlemeye devam ettiğim dizi sayısı 60-70 civarı, evet, iyi bir rakam. Eskiden çok daha fazla dizi izliyordum ancak şu sıralar günde bir bölüm ancak izleyebiliyorum.
Devamını oku
Devamını oku

4 adımda ideal WordPress temasını bulmak

WordPress inanılmaz bir alt yapıya sahip, bununla birlikte tema sayısı ve tema satış platformları artmaya devam ediyor. Tema sayısının artması güzel ama yeni başlayanlar ve uzman olmayanlar için şu sorular kaçınılmaz oluyor; Hangi temayı almalıyım? Tema alırken neye dikkat etmeliyim? En güvenilir tema satış sitesi hangisidir?
Devamını oku