Londra gezi rehberi

Gitmeden önce muhakkak okumanız gereken Londra gezi rehberi sizlere orada kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak en kapsamlı ve eğlenceli yol haritası olacaktır.
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık

Birleşik Krallık’ın başkenti ve en kalabalık şehri olan Londra, uzun yıllardır gerek kendi bölgesinden gerekse dünyanın dört bir yanından turist akınına uğramaktadır. Londra; eğlence, sanat, finans, ticaret ve moda gibi birçok alanda önde gelen şehirlerden bir tanesi olmaktadır. Birçok alanda öne çıkan bu şehir eğitim anlamında da öne çıkmaktadır. Akademik alanda yükseköğretim kurumları oldukça değerli olan Londra üniversiteleri uzun yıllardır yurt dışından binlerce öğrenci yetiştirmektedir.  Avrupa’nın en büyük yükseköğretim enstitülerinden oluşan üniversiteleri ile eğitim alnında birçok bölgeye örnek olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Londra, dünyanın en büyük beş büyükşehir bölgeleri sıralamasına da girmiştir. Sizler için hazırlamış olduğumuz Londra gezi rehberi yazımızda bu güzel şehrin tüm detaylarına hâkim olmanızı sağlayacağız. Londra’ya gitme amacınız eğer gezmek ve doya doya tadını çıkarmak ise; gitmeniz gereken yerlerden almanız gereken hediyelik eşyalara, gece hayatından ulaşım şekline kadar her ayrıntıyı Londra gezi rehberi içerisinde derlemiş olacağız. Gitmeden önce muhakkak okumanız gereken Londra gezi rehberi sizlere orada kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak en kapsamlı ve eğlenceli yol haritası olacaktır.

Londra nerede ve nasıl gidilir?

Dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olan Londra yıllardır turist akınına uğramaktadır. Peki, bu kadar tercih edilen ve birçok alana öncülük eden Londra nerede? Londra, Birleşik Krallık’ın ve İngiltere’nin başkenti olmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus şudur ki; İngiltere alt ülke olarak geçmektedir. Asıl ülke adı ise Birleşik Krallık olarak literatürde yerini almıştır. Avrupa Kıtası’nda yer alan Londra için birçok farklı kanal aracılığı ile ulaşım mümkündür. Dört bir yanından denize kıyısı olan Londra bu anlamda da oldukça tercih edilmekte ve beğenilmektedir.

Peki, Londra’ya nasıl gidilir? Londra’da 5 farklı havaalanı bulunuyor. Bunlardan ilki ve en sık kullanımı tercih edilen havaalanı, Heathrow Havaalanı’dır. İkinci olarak en çok trafiğe sahip havaalanı ise, Gatwick Havalimanı olmaktadır. Londra’da özellikle havaalanı tercihi yapılırken seyahatin gerçekleşeceği dönem de göz önünde bulundurulmalıdır. Zira London City Havalimanı, Güney Avrupa’da yer alan tatil bölgelerine daha rahat bir erişim olanağı sunan uçak seferleri için yoğun trafik almaktadır. Ve bu yoğun trafik de tahmin edilebileceği gibi yaz sezonlarında olmaktadır.

Bunun yanı sıra şehirde 2 havalimanı daha bulunmakta. Stansted Havaalanı ve Luton Havalimanı daha çok, uygun fiyatlar üzerinden ulaşım olanağı sunan hava yolu şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Londra gezi rehberi özellikle ulaşımda bütçeyi de göz önünde bulundurmanızı sağlayarak seyahat planlamanızı düzenlemenizde bu ayrımları sizler için derlemiştir. Türkiye üzerinden hava yolu ile doğrudan Londra’ya gitmek oldukça mümkündür. İstanbul kalkışlı hava yolu seferleri ile yaklaşık 4 saat 30 dakika gibi bir süre içerisinde Londra’ya gidilebilmektedir. Londra’ya hava yolu ile ulaşım sağlayan uçak firmaları ise; Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Atlas Global olmaktadır.

Londra’ya ne zaman gidilir?

Londra gezi rehberi içerisinde Londra hakkında her ayrıntıyı bulabileceğiniz gibi, Londra’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. Londra o meşhur yağmurlu ve nemli havası ile bilinmektedir. Dört bir yanında deniz bulabileceğimiz bu güzel şehirde, deniz iklimi unsurları görülmektedir. Yaz aylarında bile yağış görmek mümkün olan bu şehirde eğer amacınız yalnızca gezmek ise; kış mevsimi dışında kalan ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimi dönemlerinde gidilmesi oldukça güzel olacaktır.

Kış aylarında da kar yağma ihtimalini göze alabilen her birey Londra’da güzel bir kış seyahati geçirecektir. Bunun için seyahat planlamanız eğer kış zamanına denk gelecek ise hava durumunu takip etmenizi tavsiye edebiliriz. Yaz aylarında özellikle Güney Avrupa’da güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, gezi planı mı yoksa tatil planı mı olacak şekilde Londra ziyaretinizde ayrım yapmanız yeterli olacaktır.

Londra’da gezilecek yerler

Londra, İngiltere, Birleşik Krallık
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık

Londra gece ve gündüzü ile hiç bitmeyen ve sürekli yaşayan bir şehirdir. Dünyanın en önde gelen şehirleri arasında kalan Londra için hazırlamış olduğumuz, Londra gezi rehberi içerisinde mutlaka gitmeniz gereken yerler bulunmaktadır. Londra’da gezilecek yerler listesinde ilk olarak elbette, London’s Eye gelmektedir.

London’s Eye, Avrupa’da yer alan en yüksek dönme dolap olmaktadır. Ziyaretçilerinin akınına uğrayan bu yer, sosyal medyada da oldukça popülerdir. Dolayısıyla bu kadar fazla ziyaretçinin gözdesi olan London Eye keyfi yapabilmeniz için öncelikle bir randevu almanız gerekmektedir. Randevunuzu seyahat takviminize uygun bir plan içerisinde alabilmeniz için erkenden aramanızda fayda olacaktır.

Gidilmesi gereken ikinci yer ise, Big Ben adı ile bilinmekte olan şehrin en meşhur saat kulesidir. Bu saat kulesi Westminster Sarayı’nın yanında yer almaktadır. Saat çanının 14 tona yakın olduğu bilinen bu saat kulesi çaldığı anda 15 km uzaklığında yer alan bir kişinin duyması da mümkündür.

Üçüncü olarak Londra’da görülmesi gereken yer ise, Aziz Paul Katedrali olmakta. Aziz Paul Katedrali epey hayranlık uyandıran görkemli bir yapıya sahiptir. Kraliyete ait birçok dini tören burada yapılmakta olup, bu yapı aynı zamanda Londra Piskoposluğu’nun da merkezi olmaktadır.

Tabiri caiz ise kent insanının ve ziyaretçilerin buluşma noktası haline gelmiş Trafalgar Meydanı ise görülmesi gereken yerlerden bir diğeri olmaktadır. Bu meydanda birçok farklı kültüre şahitlik etmek ve renkli anlara rastlamak mümkündür.

Westminster Sarayı, Londra’nın sembolü haline gelen yapılardan bir tanesi olmaktadır. Bu yapı oldukça hayranlık uyandıran bir mimariye sahiptir. Westminster Sarayı oldukça görkemli ve harika manzarası ile Parlamento Binası olarak kullanılmaktadır.

Londra’da yer alan Kraliyet parkları arasında en büyük ve güzeli olan Hyde Park Londra’dan gitmeden görülmesi gereken diğer bir mekândır. Ağaçlar ile bürünmüş yeşil doğal alan sporseverlerin ve bir mola verip nefes almak isteyenlerin tercih ettiği ilk yerler arasındadır. İçerisinde bir göl bulunan bu güzel park birçok ana da şahitlik etmektedir.

1753 yılında inşa edilen British Museum dünyanın her tarafından gelmekte olan eski antik çağa ait görsel yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Buraya özellikle sanatseverlerin uğraması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Şehrin en bilinen adreslerinden bir diğeri ise elbette Tower Bridge olmaktadır. Londra’ya seyahat edenlerin görmeden gitmediği adresler arasında yer alan bu köprü birçok fotoğraf karesinde de yer almaktadır.

Londra gezi rehberi olarak hazırlamış olduğumuz bu içerikte bir diğer görmeniz gereken ve hatta görmeden dönmemeniz gereken yer ise, tabii ki Buckingham Sarayı. Kraliyet ailesinin yaşamakta olduğu bu saray mimari yapısı ile büyülemektedir. Buckingham Sarayı’nın bir bölümü ziyaretçiler için belirli saatler aralığında açık olmaktadır.

Londra’da ne yapılır?

Londra’da ne yapılır sorusu için önerebileceğimiz birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki elbette birçok harika yapıya ev sahipliği yapan bu güzel şehri gezmek olacaktır. Diğer yapılabilecek olan faaliyet ise önceden randevu alarak London Eye deneyimi kazanmaktır. Şehir içerisinde yer alan müzeler muhakkak gidilmesi ve fikir sahibi olunması gereken yerler arasında. Gecesi ve gündüzü ile hiç bitmeyen bu şehirde harika sokak gösterilerine de eşlik edilmelidir.

Londra’da ulaşım

Londra gezi rehberi
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık

Londra’da ulaşım için birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve tabii ki en meşhuru Londra metroları olmaktadır. Transport for London şirketi, şehrin tüm ulaşımını idare etmektedir. Bu ulaşım şirketi 24 saat boyun şehre gelen turistler için kolaylaştırıcı işlemler yapmaktadır. Gişelerde bulabileceğiniz tek seferlik ulaşım biletleri ile dilediğiniz yere gidebilmek mümkündür.

Bunun yanı sıra eğer yeniden gelmek gibi bir planınız var ise, ulaşım şirketinin sunmuş olduğu Oyster Card’a 5 Euro karşılığında sahip olabilirsiniz. Daha sonrasında ise kullanacağınız tutarda karta para yüklemesi yapabilirsiniz. Sabah 5.30’dan gece yarısına kadar hizmet veren Londra Metroları ile bu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Londra’da ne yenir?

Londra gezi rehberi içerisinde hazırlamış olduğumuz Londra’da ne yenir içeriği için ilk vereceğimiz cevap elbette İngilizlerin geleneksel yemeklerinden bir tanesi olan Stew of Meat olacaktır. Leziz bir kuzu kıyması ve sebzeler eşliğinde harmanlanan bu yemek oldukça tercih edilen yiyecekler arasındadır. Yeni bir günü en güzel şekilde başlatabileceğiniz İngiliz Kahvaltısı da gitmeden tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Londra’da alışveriş ve hediyelik eşya

Londra’da alışveriş ve hediyelik eşya için adım attığınız hemen her alanda şehrin sembolü haline gelmiş yapıların minyatür hediyeliklerini satın alabilirsiniz. Hem uygun fiyatlı hem de şehri sembolleştiren bu ürünler birçok turist tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Londra’da gece hayatı

Londra gezi rehberi için hazırlamış olduğumuz son içerik ise Londra’da gece hayatı olmaktadır. Gecesi ve gündüzü ile hiç bitmeyen bu şehir, geceleri ışıkları ile muazzam bir hal almaktadır. Ayriyeten hemen her sokakta müzik seslerine ve hatta sokakta dans edenlere rastlamak mümkündür. Tüm bunlara ayak uydurmanız ve anı yaşamanız, Londra’da gece yapabileceğiniz en güzel şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!