Hesaplarınızı güvene almak için 3 basit adım

Bir çok kişinin hesapları kolayca ele geçirilebiliyor, buna genellikle halk arasında “hacklenme” deniyor. Peki bu işlem bu kadar kolay mı? Hayır değil.

Sosyal medya kullanıcılarının (Hatta tüm internet kullanıcılarının) basit güvenlik hataları son dönemlerde en çok rahatsız olduğum şeylerden birisi. Bundan dolayı bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. Bir çok insanın sosyal medya hesapları kolayca ele geçirilebiliyor, buna genellikle halkımız arasında “hacklenme” deniyor. Peki bu işlem bu kadar kolay mı? Hayır değil. Basit bir örnek verebilirim; Eğer bu işlem bu kadar basit olsaydı, tüm insanların sosyal medya hesapları ve tüm internet siteleri hacklenebilirdi. Genellikle bu tarz basit saldırılar ve hesapların ele geçirilmesi kullanıcıların hatasından kaynaklanıyor.

Bir çok insan tanımadığı e-posta iletilerini açıyor, açmakla kalmıyor ve içerisindeki linklere tıklıyor, bu hataya asla düşmeyin. Aslında bu en büyük yanlışlardan biri. Çünkü sosyal medya hesaplarının güvenliği e-posta adresiniz ile başlıyor, eğer e-posta adresiniz güvende değilse hesaplarınızda güvende değildir.Bilgisayarlarınıza, telefonlarınıza veya tarayıcılarınıza yazılım yüklerken dikkatli olmalısınız. Yazılımların ve uygulamaların güvenilir olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Yorumlara, yüklenme sayısına ve firma detaylarına mutlaka bakın. AppStore ve GooglePlay gibi resmi uygulama marketlerinin dışındaki uygulamaları tercih etmeyin. Peki hesaplarınızı nasıl güvene alabilirsiniz?

1. Şifreler ve Kombinasyonlar

Öncelikle şunu belirteyim, en büyük yanlışlardan birisi tüm sitelerde aynı şifreyi kullanmaktır. Bir sitede şifre güvenliğinizi kaybettiğinizde tüm hesaplarınız saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle tüm hesaplarınızın şifresi farklı ve zor olmalıdır. Benim ortalama 500 sitede, 500 farklı şifrem ve 500 farklı kombinasyonum mevcut. Bu şifreleri hatırlamak için Google E-Tablosu oluşturabilir yada KeePass gibi uygulamalar kullanabilirsiniz (Bu uygulamalarında güvenlik önlemlerini almalısınız, SMS doğrulaması gibi).

Doğum tarihi, 123456 veya ad soyad gibi basit şifreler kullanmamalısınız. Şifreniz de büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter kullanmanızı öneririm. Örneğin: aH6!Si!faceBo!6565Ok gibi bir şifrenin kırılması çok zordur. Şifrelerinizi bu şekilde oluşturup not ettiğinizde, hem hesaplarınızı güvene almış olursunuz hemde kopyala yapıştır yaparak hızlıca hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz. Ayrıca her bilgisayarda hesaplarınıza giriş yapmayın, giriş yaptıysanız işiniz bittiğinde çıkış yapıp, ardından tarayıcı verilerinizi temizlemelisiniz.

2. SMS Doğrulaması ve E-Posta

Başta e-posta adresleriniz olmak üzere tüm hesaplarınızın SMS doğrulamasını aktif etmelisiniz, böylelikle şifreniz ele geçirilse bile SMS onayı almadıkça kimse hesabınıza erişemeyecektir. Ayrıca tek bir e-posta adresiyle tüm hesaplarınıza üye olun, bu e-posta adresinizde de tüm güvenlik önlemlerini almalısınız. Böylelikle telefonunuz ele geçirilmedikçe hesaplarınız güvende olacaktır.

3. Güvenlik Yazılımları

Bilgisayarınızda ve telefonunuzda ekstra güvenlik önlemi almak çok faydalı olacaktır. Anti-virüs ve diğer güvenlik yazılımları ile verilerinizin ve hesaplarınızın  güvenliğini arttırabilirsiniz. Ayrıca VPN gibi uygulamalarla internette gizlenebilirsiniz.

E-Posta, Facebook, Instagram, LinkedIn ve diğer tüm hesaplar için en önemli güvenlik önlemlerini sizinle paylaştım. Aslında dikkat edeceğiniz bu basit 3 kural sizi güvende tutacaktır. Eğer istek olursa, Gmail, Facebook ve diğer hesaplar için ayrı ayrı güvenlik adımlarını anlatabilirim. O zaman bol güvenli internetler! Sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Devamını oku

Müthiş resim optimizasyon uygulaması: TinyPNG

Uzun yıllardır kullandığım bir uygulama var, projelerimde çok işime yaradı. TinyPNG yada TinyJPG isimli bu uygulama, gördüğüm en iyi resim optimizasyon uygulaması (Farklı önerileri olan arkadaşlar yorum yaparak paylaşabilirler). Yükleyeceğiniz PNG ve JPG uzantılı resimleri çok iyi derecede optimize ediyor, hemde kalite kaybı olmadan.
Devamını oku
Devamını oku

Evde ve yolda sinema keyfi: Netflix!

Yaklaşık dört aydır kullandığım harika bir dizi ve film uygulaması üzerine yazmak istedim. Çok fazla yabancı dizi izliyorum, şu ana kadar bitirdiğim ve izlemeye devam ettiğim dizi sayısı 60-70 civarı, evet, iyi bir rakam. Eskiden çok daha fazla dizi izliyordum ancak şu sıralar günde bir bölüm ancak izleyebiliyorum.
Devamını oku
Devamını oku

4 adımda ideal WordPress temasını bulmak

WordPress inanılmaz bir alt yapıya sahip, bununla birlikte tema sayısı ve tema satış platformları artmaya devam ediyor. Tema sayısının artması güzel ama yeni başlayanlar ve uzman olmayanlar için şu sorular kaçınılmaz oluyor; Hangi temayı almalıyım? Tema alırken neye dikkat etmeliyim? En güvenilir tema satış sitesi hangisidir?
Devamını oku