Floransa gezi rehberi

Floransa İtalya’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda bir başkenttir. Yakınında yer alan Arno Nehri’nin kıyısında konumlanmıştır. Bulunduğu bölge itibari ile ticari gelişimlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Michelangelo Meydanı, Floransa, İtalya
Michelangelo Meydanı, Floransa, İtalya

Floransa İtalya’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda bir başkenttir. Yakınında yer alan Arno Nehri’nin kıyısında konumlanmıştır. Bulunduğu bölge itibari ile ticari gelişimlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede gelişmiş bir şehir imajı oluşturmaktadır. Floransa gezi rehberi sayesinde şehri daha yakından tanıyacak, en ince detaylara varana kadar fikir sahibi olacaksınız.

Bu şehrin eski adı Florantia’dır. Sanatsal tarzı ile dikkat çekmektedir. Rönesans’ın İtalya içerisinde filizlenmesi bu geleceğin hazırlanmasına katkı sağlamıştır. Floransa’yı gezmek, görmek, tanımak isteyenler için dört ya da beş gün yeterli olacaktır. Yemeğinden gezilecek yerlerine, tarihinden nasıl gidileceğine kadar pek çok bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Floransa nerede? Nasıl gidilir?

Floransa harita üzerinde bakıldığı zaman İtalya’nın kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Toskana bölgesinin de başkentidir. Doğal güzellikleri, tarihi, lezzetleri ile gezilecek yerler arasında yer almaktadır. UNESCO’nun Floransa şehrini korumaya aldığı da bilinmektedir.

Floransa gezi rehberi, her açıdan ziyarete gitmek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Bunlardan ilki ise bu şehre nasıl gidileceğidir. Ülkemizden çeşitli yollar aracılığı ile bu güzel kente gitmek mümkündür. Hava, kara ve demiryolu bu seçeneklerdir. Bir Avrupa şehri olduğu için ulaşım ağı da gelişmiştir. Tabi bunda hem konumu hem tarihi hem de iklimi etkilidir. Doğal güzelliklerini söylemeye gerek bile yoktur.

Floransa nerede diye merak ediyor iseniz yazımızı okuyarak pek çok bilgiyi edinebilirsiniz. Bu kentin dokusunu hissetmek istiyorsanız bir kara yolu taşıtı ya da uçak seçeneklerini düşünebilirsiniz. Her ne kadar uçak ile gitmek biraz daha maliyetli olsa da zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Demiryolu ise en uygun ulaşım aracı olarak sizleri bu güzel kente ulaştırmaktadır.

Floransa gezi rehberi sayesinde buraya gitmek için detaylı bir plan yapabilirsiniz. Burada ne yiyeceğinizi, rotanızı, alacaklarınızı gitmeden önce belirleyebilirsiniz. Böylece maliyetinizi de hesaplayarak hareket etmiş olursunuz.

Floransa’ya nasıl gidilir sorusuna verilecek ilk cevabı yukarıda paylaştık. Havayolunu tercih ederseniz direk bu şehre iniş yapamazsınız. İstanbul’dan Bologna Guglielmo’ya gidebilirsiniz. Bu yaklaşık iki buçuk saat sürecek bir yolculuktur. Daha sonra bu şehirden Floransa’ya geçiş yapabilirsiniz. 100 km uzaklıkta olan bu iki şehri karayolu ile gidebilirsiniz.

Floransa’ya ne zaman gidilir?

Arno Nehri, Floransa, İtalya
Arno Nehri, Floransa, İtalya

Floransa gezi rehberi yazılarında en çok merak edilen bir başka konu da bu kente ne zaman gidileceğidir. Akdeniz iklimi hakim olan bir yer olduğu için her mevsim gidilebilir. Ancak bazı dönemler gezmek için daha uygun olacaktır. Örneğin baharın başı olan Mart ve Nisan ayları kültür gezileri için ideal zamanlardır. Mayıs ayı ise açık havada gezmek, Floransa’nın doğasını tadabilmek için en güzel aylardan biridir.

Floransa’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabı tabiî ki her mevsimdir. Buna karşılık yaz ayları en çok tercih edilen zamanlardır. Sıcak havada gezmek zor geliyor ise güz döneminde gezerek buranın sonbaharını da yaşayabilirsiniz. Floransa’nın yerel eğlence ve festivali için haziran ayında ziyaret edebilirsiniz. St. John the Baptist isimli bu festival 24 haziranda kutlanmaktadır. Planlamanızı bu tarihe göre yaparak bu eğlenceye de katılabilirsiniz.

Floransa gezilecek yerler/ En iyi 10 yer

Floransa gezi rehberi arayışında iseniz burada en çok merak edilen ve görülmesi gereken yerleri de araştırıyor olabilirsiniz. Müzelerin, tarihi alanların çok fazla olduğu bu şehirde tabii ki listede müzeler de bulunacaktır.

Gezilecek yerlerin ilki Signoria Meydanı’dır. Kentin merkezinde yer almaktadır. Burada Neptün Havuzu bulunmaktadır. Bu havuzun içinde ise Neptün Heykeli konumlanmıştır. Burada mermerden yapılmış olan denizkızları, atlar ve erkek deniz tanrıları yer almaktadır.

Floransa Katedrali buranın en büyük, en ihtişamlı dini oluşumudur. Giriş için bilet gerekmektedir. Bu neden ile de biletinizi önceden temin ederek uzun kuyruklarda beklememiş olursunuz. Uffuzi Galerisi görülmesi gereken bir başka yerdir. Bir müze edasında olan bu yer için yine biletinizi önceden alabilirsiniz.
Piazzale Michelangelo bütün şehri gören bir noktadır. Michelangelo’nun eserlerini sergilemek için düşünülmüştür. Pitti Sarayı 1457’de inşa edilmiştir. Pek çok tarihi olaya da ev sahipliği yapmıştır.

Vecchio Sarayı da yine tarihi olayların yaşandığı bir yerdir. Pek çok sanatçının eseri burada sergilenmektedir. Floransa gezilecek yerler en iyi on listesinin yedinci sırasında ise Giotto’nun Çan Kulesi bulunmaktadır. Floransa Katadrali’nin yanında bulunan bir yapıdır. Tüm şehre hakim görüntüsü ile şaşırtıcı derecede olan güzellikleri sunmaktadır.

Boboli Bahçeleri, Pitti Sarayı’nın arkasında yer almaktadır. Hem yeşil görüntüsü hem de Roma zamanından kalan eserleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Piazza della Repubblica da listede dokuzuncu sırayı almıştır. Bunu Roma zamanında şehrin merkezi olması sayesinde elde etmektedir. En lüks meydan denilebilir. Piazza del Duomo bu listenin son gezilecek yeridir. Binaların ortaçağı yansıtması, havası ile gelenleri büyülüyor.

Floransa’da ne yapılır? Tavsiyeler

Floransa gezi rehberi seçeneklerine bakıldığı zaman çoğu yer tarihidir. Dünyaca ünlü sanatçıların, dünyaca ünlü tablolarını burada bulabilirsiniz. Michelangelo’nun eserlerinden Roma kalıntılarına ve hatta yapılarına kadar pek çok tarihi eseri burada inceleyebilirsiniz.

Floransa’da ne yapılır sorusunun en iyi yanıtı gezmektir. Katedrallerini, müzelerini, saraylarını, tarihini gezmek en iyi yapılacak iştir. Bunun için bir hafta yeterli bir süre olacaktır. Bir haftada bütün yerleri gezebilir, hakkını sonuna kadar verebilirsiniz. Gezilecek yerlerin listesini çıkararak daha verimli bir gezi programı oluşturabilirsiniz.

Floransa’da ulaşım

Floransa gezi rehberi
Floransa, İtalya

Floransa gezi rehberi içerisinde merak edilen bir diğer nokta da ulaşımın nasıl olacağıdır. Havayolu ile bu kente gitmek istiyor iseniz direk buraya uçak bulunmamaktadır. 100 km uzaklıktaki Bologna Guglielmo’ya gidebilirsiniz. Sonrasında ise pek çok seçenek ile Floransa’ya geçebilirsiniz.

Floransa’ya ulaşım seçenekleri arasında otobüs, taksi, tramvay, araba kiralama, otelin özel arabaları gibi pek çok yol bulunmaktadır. Havaalanı otobüsleri sabahın erken saatlerinden başlayarak gece yarısına kadar hizmet vermektedir. Sabah 05.30’da başlayan bu seferler gece 01.00’da bitmektedir.

Tramvay da diğer bir seçenektir. Tramvay hatlarından biri havaalanından geçmektedir. Hem uygun fiyat hem de ulaşım isteyenlerin tercihi olmaktadır. Terminalden uzaklaşmadan ulaşım aracına binmek isterseniz taksiler de bir başka yoldur.

Floransa’da ne yenir?

Floransa gezi rehberi arayışında iseniz bir diğer merak ettiğiniz konu da burada ne yiyeceğiniz olabilir. Lezzet bakımından bizim damak zevkimize uygun bir mutfağa sahiptir. Akdeniz mutfağının hafifliği, İtalyan mutfağının lezzeti ile harmanlanmıştır. İtalyan mutfağının en iyi örneklerini burada yiyebilirsiniz. Peyniri bol olan bu mutfakta, zeytinyağı, trüf mantarı da bulmak mümkündür. Makarna çeşitlerini de tercih edebilirsiniz.

Floransa’da ne yenir sorusunu soruyor iseniz Bistecca alla Fiorentina buna verilecek ilk cevap olmaktadır. Bir et yemeğidir. Et severler gönül rahatlığı ile tercih edebilir. Lampredotto da sakatat yemeği olmaktadır. İnek bağırsağının ekmek arası olarak tüketildiği bir yemektir.

Gelato ise bir dondurmadır. Romanın meşhur dondurması olarak bilinir. Bakliyat ve sebze ağırlıklı bir yemek istiyor iseniz Ribollita sizi tatmin edecektir. Bir tatlı arıyor ve buraya özgü olsun diyorsanız da Schiacciata Fiorentina isimli tatlıyı deneyebilirsiniz. Fegato ise karaciğer ile yapılmış bir meze türü yemektir. Hafif bir yemek istiyor iseniz de salata tarzı olan Panzanella’yı tadabilirsiniz. Yerel yemek olarak daha pek çok isim sıralanabilir.

Floransa’da alışveriş ve hediyelik eşyalar

Bir yeri geziyorsak oradan mutlaka bir hatıra almak isteriz. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için hediyelikler seçeriz. Floransa gezi rehberi içerisinde buna da yer vermek gerekmektedir. Eşinize dostunuza hediyelik bir şeyler almak istiyor iseniz zeytinyağı, trüf mantarı, çikolata, balzamik sirke, makarna çeşitleri bunlardan bazısı olabilir. Çabuk bozulmayacak olan ürünleri hediyelik alabilirsiniz.

Floransa’da alışveriş deyince akla ilk yiyecekler gelmektedir. Burada kırtasiye malzemeleri de meşhur ürünlerdendir. Pinokyo temalı hediyelikler de yine alınabilecek ürünler içindedir. Buranın binalarını, yapılarını ve eserlerini konu alan magnetler de satın alınabilir.

Floransa gece hayatı

Bu şehre gelenler sadece gündüzleri değil geceleri de gezmek ve eğlenmek istemektedir. Floransa gezi rehberi arayanlar bu eğlenceli hayatı da merak etmektedir. Tarihi, binaları, sarayları ve müzeleri ile ünlü olan bu kent gece hayatında çok aktif değildir.

Floransa gece hayatı denilince akla öğrenciler gelmektedir. Yurt dışından gelen öğrenciler gece hayatını canlı tutmaktadır. Club ve barlar gece hayatının yaşandığı yerlerdir. Şehir merkezinde yer alan bu mekanlara genelde Erasmus öğrencileri gelmektedir. Bu mekanların çok uygun fiyatlı olmadığı söylenebilir. Gitmeden önce araştırma yapmak en iyisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!

You May Also Like
Venedik, İtalya

Venedik gezi rehberi

Venedik denilince akla ilk romantizm gelmektedir. Tarihi, doğası, gondolları ile aşıkların şehridir. İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu tatlı kent pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Venedik gezi rehberi ile siz de Venedik’i yakından tanıyabilirsiniz.
Devamını Gör
Roma, İtalya

Roma gezi rehberi 

İtalya’nın başkenti olan Roma pek çok açıdan gezginlerin ilgisini çeken bir kenttir. Hız kesmeyen ve renkli gece hayatı, mimari yapıları ve sahip olduğu ambiyans ile Roma gezginlerin ziyaret edilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır.
Devamını Gör