Berlin gezi rehberi

Berlin gezi rehberi olarak sizlere öncelikle Berlin’in tarihinden bahsetmek istiyoruz. Yaklaşık olarak üç buçuk milyon nüfusuyla dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Almanya’nın başkenti olan Berlin ülkenin en büyük kentidir.
Berlin, Almanya
Berlin, Almanya

Sizlere öncelikle Berlin’in tarihinden bahsetmek istiyoruz. Yaklaşık olarak üç buçuk milyon nüfusuyla dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Almanya’nın başkenti olan Berlin ülkenin en büyük kentidir. Bin dokuz yüz kırk dokuz yılında doğu ve batı Berlin olarak ikiye bölünmüştür. Yıllarca böyle devam etmiş en son bin dokuz yüz doksan yılında komünizm çökmüş ve Berlin’in “utanç duvarı” diye anılan duvar yıkılmış şehir yeniden birleşmiştir.

Kentin mimarisi ve sanatsal yönü oldukça değerlidir. Tarihi mimarileriyle olsun anıtlarıyla, müzeleriyle olsun geçmişten savrulan hüzünlü esintiler taşıyan kültürel bir şehirdir. Sokaklarındaki tarihi doku sizleri derinden etkileyeceğine emin olabilirsiniz. Zamanında ülkenin ağır savaşlarda yer almış olmasına rağmen harabeye dönen şehir tekrardan kendini toparlayıp, yıkıma uğramış yapıları restore ederek dünyadaki en kültürel şehirlerarasında yerini almıştır.
Günümüzde çok hareketli gece hayatıyla ve gezilecek olan külteler yapıları dolasıyla binlerce turistin gözdesi halindedir. Ayrıca yeşil ve temiz yapısıyla sokakları insana ormanda dolaşıyor hissi vermektedir. Dört yüz bin civarında Türk göçmen yaşadığı için her an Türkçe konuşan birileriyle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Türk göçmenler genellikle Berlin’in Kreuzberg, Neukölln Weddinkg gibi bölgelerde yaşamaktadırlar.

Berlin nerede? Nasıl gidilir?

Berlin Katedrali, Berlin, Almanya
Berlin, Almanya

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin nerede, nasıl gidilir? Berlin Almanya’nın kuzey doğu tarafında bulunmaktadır. Berlin eyaleti, tek komşusu olan Brandenburg eyaletiyle çevrili. Polonya sınırına ise sadece 70 km uzaklıkta bulunuyor. Başkent olmasına rağmen nüfusu fazla artmamış ulaşım çok rahattır. Şehirde bir noktadan bir noktaya çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma oldukça gelişmiş olmasına rağmen şehirde yaşayanlar yaygın olarak bisiklet kullanırlar. Temiz havasıyla milyonlarca turist ziyaret gelmekte ve şehrin konforuyla tanışmaktadır. Şehirle yeni tanışacak olanlar asla ulaşım konusunda bir sorun yaşamayacaklardır. Son günlerde yıldızı yükselen yoğun ilgi görmeye başlayan şehre ulaşım hava yoluyla olmaktadır. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın Tegel’e seferi bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na direk seferleri vardır. Üç saat on dakikada Berlin’de olabiliyorsunuz. Berlin gezi rehberi sizlere kafa karışıklığı yaratmadan tüm ulaşım hizmetini sunmaktadır.

Berlin’e ne zaman gidilir?

Ülkemizden Berlin’e doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye’den üç saat içerisinde varılacak eşsiz ve tarihi bir güzelliğe sahip olan bu şehre yılın bütün mevsimleri gidilebilir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen şehir sizleri büyüleyip kendisine hayran bırakacaktır. Ama siz illa Berlin’e ne zaman gidilir derseniz mayıs eylül arası bir zamanı sizlere önerebiliriz. Sizleri en hüzünlü haliyle karşılayıp içinize derinden işleyeceğine emin olabilirsiniz. Savaşta yaşamış olduğu yıkımın kıyıda köşede sinili kalmış hüznünü sizlerde şehirle birlikte yaşayacaksınız.

Berlin’de gezilecek yerler / En iyi 10 yer

Konzerthaus Berlin, Berlin, Almanya
Konzerthaus Berlin, Berlin, Almanya

Müzelerin çoğunlukta olduğu şehir sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Ayrıca üç opera, Filarmoni, konser salonlarının yanı sıra Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin’e çekiyor Almanya’nın kültür şehridir. Berlin’de gezilecek yerler en iyi on yer;

  • Brandenburg Kapısı
  • Holocaust Denkmal
  • Pergamon Museum
  • Siegessaule
  • Tiergarten Charlie
  • Checkpoint Charlie
  • Reichstag:
  • Gendarmenmarkt Meydanı
  • Kreuzberg
  • Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche

Brandenburg Kapısı: Brandenburg kapısı başkentin en önemli tarihi sembollerden biridir. Bin yedi yüz seksen sekiz, bin yedi yüz doksan bir senesinde inşa edilmiştir. Tarihi dokusuyla adeta sizleri büyüleyecektir. Ziyaretçiler tarihi dokusunu oldukça beğenmektedir.

Holocaust Denkmal: Yani Katledilmiş Avrupalı Yahudiler Anıtı. Burayı ziyaret eden turistler daha çok utanıp, utanç tablosunu anıyorlar.

Pergamon Museum: Burası bizler için çok önemlidir. Mutlaka ziyaret edin deriz. Çünkü ülkemiz topraklarında bulunan Milet ve Bergama yöresinden çıkarılan eserler sergilenmektedir.

Siegessaule: Yani Zafer Anıtı. Şehre gelen ziyaretçileri büyüleyen bir diğer yerde burasıdır. Başkentin merkezinde yer alan bu eser muhteşem görüntüsüyle sizleri oldukça etkileyecektir. Geziyi bitirdiğinizde arkadaşlarınıza en fazla anlatacağınız yerler arasında olacağını söyleyebiliriz.

Tiergarten Charlie: Parkında dinlenebilirsiniz. Berlin gezi rehberi sizleri kolaylıkla buraya ulaştırır.

Checkpoint Charlie: geçmişte ikiye bölünen şehirde insanlar geçiş yapmak için bu kapıyı kullanmışlardır. Tarihin ayak izleriyle dolu bu yerde asker elbiseleri giymiş çocukları görebilir ve alacağınız hediyelikleri buradan temin edebilirsiniz.

Reichstag: İki binli yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarından sonra meclis binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıyeten buradaki cam kubbeli alan herkes tarafından ziyaret edilebiliyor.

Gendarmenmarkt Meydanı: Tiyatro, konser binası, Alman katedrali, Fransız katedrali bu meydanda yer almaktadır. Berlin ziyaretinde şehrin en önemli meydanı olan bu yeri ziyaret etmeden asla dönmeyin.

Kreuzberg: kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğiniz yerlerden birisidir. Çünkü ülkemizden Almanya’ya göç edenlerin yoğunlukla yaşadığı bir yerdir. Karnınızı rahatlıkla burada doyurabilirsiniz.

Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche: Berlin’de yaşamlarını sürdüren Yahudilerin tarihi bir mekanı olan bu sinagog yapısıyla sizlere adeta El Hamra Sarayı’nı hatırlatacak.

Berlin’de ne yapılır? Tavsiyeler

Berlin’de ne yapılır, tavsiyeler nelerdir sorusuna en güzel yanıt rehberimizde bulunmaktadır. Festivallere, ve spor olaylarını kapsayan programlara, sene boyunca heyecan verici haldedir. Ayrıca Berlin Uluslararası Film Festivali’nden (Internationale Filmfestspiele) Kültürler Karnavalı’na (Karnaval der Kulturen), Berlin Maratonu’ndan (Berlin Marathon), Brandenburg Kapısı’ndaki (Brandenburger Tor) muhteşem yeni yıl kutlamalarına (Silvesterfeier am Brandenburg Tor) kadar birçok değişik aktiviteye katılabilirsiniz.

Berlin’de ulaşım

Berlin gezi rehberi
Alexanderplatz, Berlin, Almanya

Berlin gezi rehberi olarak Berlin’de toplu taşıma ve raylı sistemler biraz karışık gözükse de Berlin’in toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemleri arasında yer almaktadır diyebiliriz. Şehrin her yanına toplu taşımayla ulaşım sağlanmıştır. En işlevsel olarak metro hatları arası bağlantılarıdır. Bunu size önerebiliriz.

Ayrıca otobüs en vazgeçilmez ulaşım araçları arasındadır. Şehir içi otobüsler çok sık sefer düzenlemektedir. İki katlın otobüsler de sokaklara ayrı bir hava katmaktadır. Eğer Berlin’de otobüse binmek isterseniz biletlerinizi otomatlardan alabilirsiniz. Berlin gezi rehberi takip edildiği sürece Berlin’de ulaşım oldukça kolaydır.

Berlin’de ne yenir?

Berlin’de ne yenir? sorusunu merak edenler için Berlin gezi rehberi olarak yanıtlarsak Berlin mutfağı her damak tadına uygun diyebiliriz. Çünkü uluslararası mutfaktan bir sürü örnekler bulunur. Birçok ülkenin yemekleriyle çok farklı lezzetlerle herkesin damak tadına hitap eder. Berlin’de kendinizi yurtdışın da gibi hissetmeyeceksiniz çünkü damak tatları bize çok benzemektedir.

En ünlü yemekleri patates salatası, kızartılmış ya da ham kıymalı ekmek ve siyah puding. Ve tabi bira çeşitlerinin birçoğu bu şehirde bulunmaktadır. Berlin’in eşsiz manzaraları eşlinde çeşit çeşit lezzetlerin, kahvaltıların ve mükemmel Berlin pizzasının sunulduğu çok sayıda restoranlarla karşılaşabilirsiniz Berlin gezi rehberi ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Berlin’de alışveriş ve hediyelik eşyalar

Berlin gezi rehberi olarak öncelikle şunu söyleyelim Berlin’de alışveriş ve hediyelik eşyalar denince arayıp da bulamayacağınız asla bir şey yoktur. Çeşit, çeşit süs eşyaları, en pahalı antika eşyalar, en son moda elbiseler, pahalı eşyalar olduğu kadar bitpazarlarında satılan sıradan eşyalara kadar her şeyi bulmanız mümkün. Dünyaca ünlü alışveriş caddesi Kurfürstendamn, meşhur Kaufhaus des Westens ve birçok butiği ile Friedrichstrase ve Potsdamer Platz’daki yeni alışveriş merkezleriyle uygun fiyatlara ve orjinal modaya has ürünler bulabileceğiniz birçok mağazaları ile alışveriş sizin için kolay ve keyifli bir hale gelecektir. Berlin’in sokaklarında Berlin Gezi Rehberi ile dolanırken sizi çağıracak gözünüze bütçenize hitap eden birçok mağazayı kolayca bulabilirsiniz.

Berlin’de gece hayatı

Son zamanlarda kültürel ve sanatsal yönüyle dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alan Berlin’de gece hayatı çılgınlıkları yıkma adına geri çekilerek daha makul eğlence tarzına talip olmasına rağmen Berlin gece hayatı, geceleri ve eğlence Hayatı Avrupa’nın en hareketli gecelerin yaşandığı şehirdir diyebiliriz. En önce Berlin sokaklarında gezdiğinizde şiir ve duygusallık adına ne varsa yaşayacağınız için vazgeçilmezleriniz arasına katılacağının garantisini verebiliriz.

Berlin’in kulüplerinde her daim yüksek ses müzik dinlemeyi yadırgamayın, alışmaya çalışmalısınız. Berlin’in gece hayatı çoğu Avrupa şehrinde olduğundan çok farklıdır. Eğer Bodrum ya da Boğaz’daki mekânlarda, fit bir şekilde giyinip locadan eller havaya yapıyorsanız Berlin kesinlikle sizi açmayacaktır.

Berlin tam kafa dağıtmalık eğlenceleri sizlere sunar. Koskoca bir ülkenin en büyük şehri olmasına karşın gece hayatının en uygun olduğunu da sizlere söylemeden geçmek istemeyiz. Çünkü çoğu gece kulübünde giriş ücreti alınmıyor alınanlarda ise giriş 10-15 Euro’yu geçmiyor. Ayrıca eğlence sonrasında karnınızı sokak lezzetleriyle hem damak zevkinize uygun, hem cebinize uygun bir fiyatla doyurabilirsiniz. Alkolün ise sudan ucuz olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırsam. Gece hayatından vakit bulursanız şehri bisikletle turlamanızı tavsiye ederiz. Bu hem çok zevkli hem şehri gezip dolaşmak için en pratik yol Berlin gezi rehberi olarak bizi takip etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!