Bavul hazırlatan 20 gezgin filmi

Bazı filmler vardır ki, yolculukların ne kadar keyifli ve aksiyon dolu olduğunu bizlere kanıtlar. Bu tür filmler, izleyiciye bavul dahil hazırlatır. Bu nedenle sizler için 20 gezgin filmi tavsiyesini derledik.
Bavul hazırlatan 20 gezgin filmi
Bavul hazırlatan 20 gezgin filmi

Her film, bir yolcuğu konu alır esasında. Ancak bazı filmler vardır ki, yolculukların ne kadar keyifli ve aksiyon dolu olduğunu bizlere kanıtlar. Bu tür filmler, izleyiciye bavul dahil hazırlatır. Bu nedenle sizler için 20 gezgin filmi tavsiyesini derledik. Gelin sırasıyla göz atalım.

Bavul hazırlatan 20 gezgin filmi
Bavul hazırlatan 20 gezgin filmi

20. Aşka Yolculuk (2010 – IMDb 6.4)

4 yılda bir çeken 29 Şubat günü, İrlandalı kadınlar için özel bir değer taşımaktadır. Zira İrlanda geleneğinde -14 Şubat gibi- bu günün de bir “sihri” olduğuna inanılır. Bu duruma inananlardan birisi de Anna’dır. Anna, erkek arkadaşından yıllardır evlilik teklifi beklemektedir. Ancak erkek arkadaşı onun kadar aceleci değildir. Anna canına tak eden bu durum üzerine, 29 Şubat günü kendi evlilik teklifi etmek ister. Ancak sevgilisinin çıktığı uzun yolda, onun peşinden gitmesi gerekecektir. Bu nedenle yolu uzun ve zamanı da azdır. İşin içine bir de yol boyunca yaşanan sorunlar girince, yolculuk Anne için iyice can sıkıcı bir hal alır. Yol boyunca başına gelen çileler, onu yolun sonunda bambaşka birine çevirebilir mi dersiniz?

Romantik komedi türündeki bu film, oldukça komik sahneleri ile hem gezgin filmi hem de komedi filmi olarak izlenebilir.

19. Kızgın Güneş (2003 – IMDb 6.7)

Frances Mayes, San Francisco’lu bir yazardır. Harika giden hayatı, ani bir gelişme ile yıkılır. Verdiği bir parti sırasında, ondan nefret eden yazarlardan birisi kocasının aldattığı haberini verir. Frances, bu haber sonrasında boşanma kararı alır. Boşanma süreci ise tam bir felakettir. Bu süreç sonlandığında yazmaya küsen Frances, bir türlü kendini toparlayamaz. En yakın arkadaşlarından biri olan Patti, onun bu durumuna içerlenir ve tatile çıkması için onu ikna eder. Frances için bu tatilin anlamı büyüktür. Tatil ile birlikte hayatına yeni bir sayfa açmaya çalışan yazar, dileklerini gerçekleştirmek için bu tatil yolculuğunda zorlu bir süreçten geçer.

Romantik komedi türündeki filmin başrol karakterini Diane Lane oynamıştır.

18. Yemen’de Somon Avı (2011 – IMDb 6.8)

Dr. Fred Jones, balıkçılık konusunda ustalaşmış biridir. Pek çok balık türü hakkında bilgi sahibi olan Fred, Yemenli bir şeyhin Yemen’de somon yetiştirme teklifini çürütmek için inanılmaz bir çaba gösterir. Ancak diplomatik sorunlar, onun bu sürece dahil olmasına neden olur. Proje boyunca kendi iç hesaplaşmasını yapmaya başlayan Fred, monotonlaşmış hayatını sorgulamaya başlar.

Romantik komedi türündeki filmin başrol karakterini, Ewan McGregor oynamıştır.

17. Tibet’te Yedi Yıl (1997 – IMDb 7.0)

İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesinden kaçan Avusturyalı Heinrich Harrer, Himalayalar’a gider. Geride bıraktığı çocuğunu düşünen Harrer, bu yolculuk sırasında Tibet’e yakın bir yer olan Lhasa’ya ulaşır. Bu yasak bölgede, Dalai Lama adındaki kutsal liderle tanışır. Ancak bu lider henüz çocuk yaşındadır. Ortama adapte olmaya çalışan Harrer, bu süreçte Tibet toplumunun Çin tarafından uğradığı zulme şahitlik eder. Dalai Lama ise halkının bu durumdan kurtulması için Harrer’dan yardım ister. Bu nedenle kendini geliştirmek ve eğitmek amacıyla Avusturyalı Heinrich Harrer’dan destek bekler.

Macera ve biyografi türündeki bu filmin başrolünü ünlü oyuncu Brad Pitt üstlenmiştir.

16. Son Yolculuk (2008 – IMDb 7.1)

Ben Tyler, genç bir ilkokul öğretmenidir. Bir gün, vücudundaki kanser nedeniyle sadece 2 yıl hayatta kalabileceğini öğrenir. Bu haber üzerine hayatını dolu dolu yaşamak isteyen Ben, bir motosiklet alarak Toronto’dan Vancouver’a doğru seyahate çıkar. Bu seyahatten önce her şeyini geride bırakan genç öğretmen, yolculuk boyunca yaklaşık olarak 4 bin 500 kilometre yol kat edecektir. Seyahat sırasında hayata olan bakış açısı değişen genç öğretmen, geçmişindeki korkularla yüzleşerek yolcuğun onu değiştirmesine de müsaade eder.

Dram ve macera türündeki bu filmin başrol karakterini, Joshua Jackson üstlenmiştir.

15. Yaban (2014 – IMDb 7.2)

Cheryl, zor dönemlerden geçmektedir. Yaşadığı hayattan memnun olmayan Cheryl, hayatını sorgulamak ve geçmişteki hatalarını fark edebilmek adına uzun bir yolculuğa çıkar. Bin milden uzun olan bu yolculukta, bazen geçmişindeki hataları fark ederken bazen de kendi ile hesaplaşır. Bu durumlar, onun neden yolculuğa çıktığını da sürekli olarak kendisine anımsatır. Hayatında yeni bir sayfa açmaya kararlı olan Cheryl, bu uzun yolculuğu tamamlamak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır.

Macera ve biyografi türündeki bu filmin başrolünü, Reese Witherspoon üstlenmiştir.

14. Yol (2010 – IMDb 7.4 )

Sıradaki gezgin filmi diğerlerinden biraz daha farklı. Tom, Amerikalı bir doktordur. Oğlunun Camino de Santiago’da yürürken çıkan bir fırtınada kaybetmesi üzerine, cenazeyi almaya gider. Bu sırada, geri dönmeyi düşünmeden yolculuğa da devam etme kararı alır. Çünkü oğlunun yarım bıraktığı bir yolu kendisi tamamlayarak onun vazifesini yerine getirmek ister. Ancak bu yol, onu derinden etkileyecektir. Zira yolculukta yalnız başına değildir. Olayları duyan ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlar, Tom’a bu yolculukta eşlik ederler. Her biri farklı hayat hikayesine sahip olan insanlar, Tom ile birlikte hayatı yeniden sorgular.

Oldukça dramatik olan bu filmin başrolünü, ünlü oyuncu Martin Sheen üstlenmiştir.

13. Easy Rider (1969 – IMDb 7.4)

Gezgin filmi olarak sunabileceğimiz en iyi eserler arasında yer alan Easy Rider, iki motosikletlinin yolculuğunu ele almaktadır. Amerika’nın güneyine doğru yola çıkan bu iki gezgin, yol boyunca türlü olayla karşılaşır. Birbirinden farklı otostopçular, ilginç mola durakları ve görülmeye değer manzaralar filmde yer almaktadır. İki gezginin yaşadığı bu ilginç olaylar, onları yolculuğa daha da bağlayacaktır.

12. Thelma ve Louise (1991 – IMDb 7.4)

Louise, erkek arkadaşı ile birlikte yaşadığı hayatından oldukça sıkılmıştır. Aynı durumdaki arkadaşı Thelma’yı da kocasından ayartarak bir yolculuğa çıkmak ister. Bu sayede Thelma ve Louise, sıkıcı hayatlarından kurtularak bir hafta sonu seyahatine çıkar. Araba ile başlayan bu yolculuk, onlara unutmayacakları bir deneyim kazandırır.

11. Şimdi Ya Da Asla (2007 – IMDb 7.4)

Edward Cole, ünlü bir şirket sahibidir. Milyoner olan Edward, lüks bir hayat içerisindeyken, hiç beklenmedik bir olay yaşanır ve bir araba tamircisi olan Carter Chambers ile aynı hastane odasını paylaşır. İkili bu süreçte birbirleri ile iletişime geçme fırsatı bulur. Hayatın değerini anlayan bu ikili, hastaneden çıktıktan sonra hep yapmak istedikleri şeyleri yapmaya karar verirler. Bu karar neticesinde, hiç unutmayacakları bir yolculuğa çıkarlar. Yolculuk sırasında birbirlerini iyice tanırlar ve dostlukları pekişir. Sonrasında yolculuğun ambiyansına kapılarak oradan oraya sürüklenirler.

Filmde araba tamircisi Carter’ı Morgan Freeman ve ünlü milyoner Edward’ı da Jack Nicholson oynamaktadır. Etkileyici müzikleri ve kadrosu ile dikkate değer bir gezgin filmi olduğunu söyleyebiliriz.

10. Temmuz’da (2000 – IMDb 7.8)

Sıradaki gezgin filmi oldukça ilginç bir konuya sahiptir. Konusu ise şöyle:

Daniel, kendi halinde yaşayan bir öğretmendir. Çevresi öğrencileri tarafından pek ciddiye alınmayan Daniel, Juli ile tanıştığında tüm hayatı değişmeye başlar. Çünkü Juli, görür görmez Daniel’e aşık olur. Daniel’in falına bakarken onun hayatının aşkı ile tanışacağını söyleyen Juli, fala inandırmak için var gücüyle. Ancak Juli, çabalarının karşılığını alamaz. Çünkü Daniel o sırada Türk kızı olan Melek’e aşık olur. Aşkının peşinden İstanbul’a kadar gelen Daniel, Juli’nin de peşinden geldiğini fark eder. Almanya’da başlayan bu yolculuk, Ortaköy’e kadar sürer. Bu yolculuk sırasında ikili, tesadüflerin ve aşkın pençesinde uzun bir yolculuk geçirir.

Filmin oyuncuları arasında; Moritz Bleibtreu (Daniel), Christiane Paul (Juli) ve İdil Üner (Melek) yer almaktadır.

9. Motosiklet Günlüğü (2004 – IMDb 7.8)

Ünlü devrimci Che’yi tanımayan yoktur. Ancak Che, yaptıkları kadar geçmişi ile de ün salmıştır. 1952 yılında en yakın arkadaşı Alberto Granado ile motosiklet üzerinde yolculuğa çıkan Che, Latin Amerika’daki salgın hastalıkları, çarpık kentleşmeyi ve sefil hayatları görür. Bu durumdan oldukça etkilenen Che, yolculuk boyunca geleceklerini de şekillendiren olaylarla karşılaşır.

Buenos Aires’ten başlayan yolculuk esnasında, ikilinin motoru bozulur. Bu nedenle ikili, mola sırasında pek çok olayla yüzleşecektir. Che’nin kaderini şekillendiren bu olaylar dizisi, geçmişten geleceğe de ışık tutmaktadır.

Oscar ödüllü gezgin filmi olan Motosiklet Günlüğü’nde Che karakterini Gael Garcia Bernal üstlenmiştir.

8. Cennet Yolcuları (1997 – IMDb 8.0)

En iyi gezgin filmi listesi arasında yer alan Cennet Yolcuları, özgün konusuyla dikkat çeken filmlerden birisidir. Konusu kısaca şöyledir:

Martin ve Rudi, kanser hastası iki gençtir. Hastalıklarının ileri safhada olduğunu hastanede öğrenen iki adam, makus talihlerine isyan edercesine alkolün bataklığına düşerler. Bu dönemde deniz kıyısında yolculuk yapmak isteyen Martin ve Rudi, eski model bir Mercedes çalarak yola koyulurlar. Ancak bilmedikleri bir şey vardır: Çaldıkları araç, bir gangster çetesine aittir. Bu durumu arabanın torpido gözündeki silahtan anlayan iki genç, yaptıkları hatanın farkına vardıklarında iş işten geçmiştir.

7. Roma Tatili (1953 – IMDb 8.0)

1953 yapımı gezgin filmi olan Roma Tatili’nin konusu kısaca şöyledir:

Prenses Ann, saraylarda büyütülen genç bir kadındır. Bunca lüks ve şatafattan sıkılan Prenses Ann, Avrupa turunun Roma ayağında bir karar alır. Bu karar neticesinde kimseye haber vermeden saraydan ayrılan prenses, felekten bir gece çalar. Bir bankta uyuyakaldığı sırada, yardımsever birisi onu kendi evine alır. Bu sayede geceyi yardımsever bu adamın evinde geçiren prensesin başına bir şey gelmez. İşin kötü yanı, yardımsever bu adam ülkenin en iyi gazetecilerinden birisi olan Joe Bradley’dir. Yaptığı bu çılgınlık haberlere manşet olmak üzereyken prenses yaptığı hatayı fark eder ve düzeltmek için uzun bir maceraya koyulur.

3 dalda Oscar sahibi olan Roma Tatili filminde başrollleri; Gregory Peck (Joe) ve Audrey Hepburn (Prenses Ann) üstlenmiştir.

6. Hangover (2009 – IMDb 7.7)

Düğün öncesi veda partisi düzenleyen 4 kafadar, felekten bir gece çalarlar. Gecenin sabahında ise olayların sarpa sardığını görürler. Çünkü odada kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan küçük bir bebekle karşılaşırlar. İşin daha da kötüsü, damat kayıptır. Uzun bir maceraya koyulan üç arkadaş, olayların nerede sarpa sardığını çözmek için yollara düşer. Bu sırada düğün vakti yaklaşmıştır ve damat hala kayıptır. Kafadarların en önemli görevi, damadı bularak Los Angeles’taki düğüne yetiştirmektir.

Ezber bozan bir Hollywood filmi olan Hangover, gezgin filmi olarak değerlendirebileceğimiz filmler arasında yer almaktadır.

5. Terminal (2004 – IMDb 7.4)

Viktor Navorski, Krakozhia (kurgusal bir ülke) ülkesinin vatandaşıdır. JFK havalimanına giriş yaptığı anda, ABD topraklarına giriş hakkını kaybeder. Çünkü pasaportu geçersiz sayılır. Ülkesine geri dönmek zorunda kalan bu adam, bu sırada ülkesinde iç savaş çıktığı haberini görür. Bu durum neticesinde ABD artık Viktor Navorski’nin ülkesini tanımamaktadır. Yani talihsiz adam, ABD karasularına giremediği gibi ülkesine de dönememektedir. Pasaportu ve aynı zamanda kimliği geçersiz sayılan Viktor, bu politik kriz çözülene dek havalimanı terminalinde yaşamak zorunda kalacaktır. Ancak ne dil bilen ne de nüfuz sahibi olan bu adam, zorlu bir maceranın içerisinde oradan oraya sürüklenir.

Politik bir komedi filmi olan The Terminal’de Viktor Navorski karakterini, ünlü oyuncu Tom Hanks üstlenmiştir.

4. 80 Günde Devr-i Alem (2004 – IMDb 5.9)

1873 yılında basılan romanın; pek çok tiyatro ve film uyarlaması mevcuttur. 2004 yapımı bu film ise, romandan esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. Konusu kısaca şöyle:

İngiliz bir mucit, dünyanın çevresinin 80 günde aşılabileceğine dair bir bahse girmiştir. Bu nedenle Çinli uşağı ve Fransız bir sanatçı ile tehlikelerle dolu bu yolculuğa bir an önce başlarlar. Mucidin tek amacı, dünyanın çevresini 80 günde aşmaktır. Ancak yoldaki engeller, bu yolculuğun o kadar da zahmetsiz olmayacağını kanıtlamaktadır.

2004 yapımı, aynı isimli romandan uyarlama filmin oyuncuları arasında; Jackie Chan, Steve Coogan, Jim Broadbent ve Kathy Bates yer almaktadır.

3. Into the Wild (2007 – IMDb 8.1)

İyi bir üniversiteden mezun olan Christopher, aynı zamanda kendinden emin bir atlettir. Üniversite mezuniyetinden sonra katıldığı bir davette, yaşamak istediği hayatın bu olmadığını ailesine söyler. Bu nedenle tüm servetini hayır kurumlarına bağışlayarak uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın kimsesiz ormanlarında sonlanacak olan bu yolculuk sırasında, hayatını tamamen değiştirecek pek çok şey yaşar. Özellikle de yolculuk esnasında ve sonrasında çok sayıda insanla tanışması, hayata olan bakış açısını da kökten değiştirir. Bu yolculuk deneyimi sonrasında ölümün kaçınılmaz tarafıyla yüzleşen Christopher, yola çıkmadan önceki halinden bambaşka birisi olur.

En iyi gezgin filmi listesinde yer alması gereken filmlerden olan Into the Wild’in başrollerini Emile Hirsch ve Vince Vaughn paylaşmaktadır.

2. Once Upon a Time… in Hollywood (2019 – IMDb 7.6)

Rick Dalton, başarılı bir dizi aktörüdür. Ancak dizi sektöründeki ilerlemesini onu pek tatmin etmez. Bu nedenle film sektörüne de atılmak ister. Dublörü olan Cliff Booth da bu konuda onunla hemfikirdir. Ancak ikilinin yaşları ilerlemiştir. Bu nedenle sektörde kendilerine yer bulabilmek pek de kolay değildir. Hollywood’un ünlü oyuncularından olan Sharon Tate, aynı zamanda Rick Dalton’un da komşusudur. Fakat bu şöhret fazla sürmeyecektir. Çünkü Tate ve dört arkadaşı, Charles Manson tarikatı tarafından katledilir. Katledilenler arasında, ünlü Polonyalı yönetmen Roman Polanski de yer almaktadır.

Filmin oyuncuları arasında; Bradd Pitt, Kurt Russel, Leonardo DiCaprio, Al Pacino, Michael Madsen ve Margot Robbie gibi aktörler yer almaktadır.

1. Ye, Dua Et, Sev (2010 – IMDb 5.8)

Pek çok kadının arzuladığı hayata sahip olan Elizhabet, iyi bir işe ve güzel bir eve sahiptir. Ancak günün birince Elizhabet, kocasıyla boşanma sürecine girer. Bu süreç, Elizhabet’i derinden yaralar. Bu acılı boşanma sonrası kendini toparlayabilmek adına ülke ülke dolaşmaya başlar. İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan bu geniş rotada Elizhabet, hiç beklemediği bir durumla karşılaşır. Yolculuk sırasında, Latin bir erkek olan Felipe ile tanışır. Bu tanışma sonrasında Elizhabet, Felipe’ye aşık olur ve yeni bir aşk hikayesi başlar.

Özellikle de kadınları yolculuğa çıkma konusunda teşvik eden “Ye, Dua et, Sev” filmi, en iyi 20 gezgin filmi listesi arasında belki de en iyilerinden birisidir. Özellikle de verdiği mesajlarla insanı güçlü tutan filmin başrolünü, ünlü oyuncu Julia Roberts üstlenmiştir.

En iyi 20 gezgin filmi listemizde yer alan filmler bunlardır. Elbette bu liste daha da uzatılabilir ve hatta pek çok film bu listeyi hak ediyor olabilir. Eğer aklınıza gelen kaliteli bir gezgin filmi ya da yol filmi varsa, yorumlarda yer verebilirsiniz. Böylece, en iyi 20 gezgin filmi listesini birlikte zenginleştirebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!