Atina gezi rehberi

Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Atina, Antik Yunan medeniyetinin de merkezi, önemli bir ticaret ve kültür kentiydi. Etrafı tepelerle çevrili kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, gezi, restoran, gece hayatı ve konaklama olanaklarıyla Avrupa’nın tatil merkezi. Atina gezi rehberi size Atina’yı keşfetmenizde kılavuz olacaktır.
Atina, Yunanistan
Atina, Yunanistan

Avrupa başkentlerinden bahsederken aklınıza genellikle Londra, Paris, belki Roma ya da Madrid gelir. Peki ya Atina? Yunanistan’ın başkenti, dünyanın en eski şehirlerinden biridir ve antik çağlardan beri birçok insanı kendine çeken ve memnun eden bir yerdir. Komşumuz Yunanistan’ın başkenti Atina yılda milyonlarca yerli yabancı turisti ağırlar. Yurt dışı tatil planlarını Avrupa’da yapmayı planlayan insanlar mutlaka Atina alternatifini değerlendirmeye alırlar.

Tarihi mekânları, gece hayatı, leziz yemekleri ile Atina, her daim ilgi odağı olmuştur. Atina özellikle antik yunan kalıntıları ve buna ait müzeleri ile tarihe, felsefeye ve sanata meraklı insanların tatil hayalindeki en önemli şehirlerden biridir.

Atina’ya nasıl gidilir?

Atina nerede sorusuna karşılık olarak ilk bilmemiz gereken, Türkiye’den Atina’ya yolculuğun kapı komşumuz olması sebebiyle çok kısa sürmesidir. İstanbul ve İzmir’den Atina’ya direkt uçuş mevcuttur. Bu uçuş İstanbul’dan 1 saat 15 dakika, İzmir’den ise sadece 55 dakikadır. Atina’ya ulaşımınızı otobüs ile de gerçekleştirebilirsiniz. Atina ulaşım otobüs ile İstanbul Esenler otogarından gerçekleşir ve İpsala- Kavala güzergâhı takip edilerek Selanik’e ulaşılır.

Buradan aktarma yaparak Atina’ya ulaşabilirsiniz. Sınırda bekleme süresini dışarıda bırakırsak İstanbul-Selanik arası 8 saat, Selanik-Atina arası ise 4 saat sürmektedir. Feribotu, bir başka ulaşım aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Feribotla ulaşım biraz zor olmaktadır. Çünkü Türkiye’den Atina’ya direkt sefer bulunmuyor. Bu ulaşımı cruise gemilerinden alacağınız bir turla gerçekleştirebilirsiniz.

Atina gezilecek yerler

Hephaistos Tapınağı, Atina, Yunanistan
Hephaistos Tapınağı, Atina, Yunanistan

Atina gezilecek yerler, sadece sanat ve tarih turizminden ibaret değildir. Popülaritesini sanat ve tarihi turizm merkezlerine borçlu olsa da, çok daha fazlasını Atina’da bulabilirsiniz. En önemli yerlerin tadını çıkararak gezebilmek için Atina’yı ziyaret etmek için en az bir hafta sonu planlamalısınız. Ancak özellikle tarihle ilgileniyorsanız, bölgede günü birlik bir geziye çıkmak istiyorsanız veya sadece şehri daha iyi tanımak istiyorsanız, Atina’da dört veya daha fazla gün geçirmenizi tavsiye edilir. Atina gezi rehberi içerisinde mutlaka ziyaret etmeniz geren yerler şunlardır.

  1. Akropolis
  2. Akropolis müzesi
  3. PhilopapposTepesi
  4. Ares Tepesi
  5. Antik Agora
  6. Sintagma Meydanı
  7. Panathinaic Stadyumu

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Akropolis başta olmak üzere Anafiotika, Plaka, Monastiraki ve Thissio’nun eteklerinde yer alan alanlar, harika Neoklasik yapılar, şık ve geleneksel kafeler ve mağazalar, dar virajlı sokaklar ve Akropolis’in inanılmaz manzaralarına ev sahipliği yapan Atina, küçük Ortodoks kiliseleriyle de oldukça güzel bir şehir. Atina’nın en iyi manzarasını görmek için Lykavittos Tepesi’nin zirvesine gidin. En tepede bütün şehri, Pire Limanını ve açık bir günde Aegina Adası ile Peloponnese’yi görebilirsiniz. Oradaki kafelerde bir şeyler içip St. George Şapeli’ni ziyaret edebilirsiniz. Antik Agora’da en iyi korunmuş antik Yunan tapınağı olan Hephaestus Tapınağı’nı, yeniden inşa edilmiş eski bir yapı olan agoranın müzesi olan Attalos Stoa’yı göreceksiniz.

Agora’dan Akropolis’e doğru yürüyebilirsiniz. Agora’nın uzantısı ise Roma Forumu. Ayırca Syntagma Meydanı ve Atina’nın antik mezarlık alanı olan Kerameikos’u da mutlaka görün. Olympian Zeus Tapınağı, Panathinaiko Stadyumu, Lycabettus Tepesi ise kentin görülmesi gereken tarihi dokuları. Parnitha Milli Parkı, Atina Ulusal Bahçesi, Aeropagitou Caddesi, Atina Tepeleri ve Ulusal Arkeoloji Müzesi yakınlarındaki yaklaşık 30 hektarlık Pedion tou Areos (Mars Alanı) yürüyüş için harika yerler.

Akropolis

Akropolis, Atina’daki yüksek bir tepede güçlü bir şekilde yükselir. Yunanistan’ın en önemli antik arkeolojik alanlarından biridir ve Atina’nın simgesidir. Akropolis, 1986’dan beri UNESCO Dünya mirası listesinde. Her yıl 3 milyondan fazla insan bu mimari şaheseri ziyaret ediyor. Mümkünse sabah saatlerinde ziyareti gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde, kalabalığın arasında kaybolabilirsiniz. Ayrıca öğle saatlerinde  sıcaktan bunalabilir, ziyaretinizi eksik tamamlayabilirsiniz.

Akropolis Müzesi

Akropolis’in eteğinde bulunan Akropolis Müzesi, yılda beş milyon ziyaretçi ile Atina’nın en popüler ve görülmeye değer müzelerinden biridir. Mevcut bina 2009 yılında açıldı ve farklı yaşlara ve sergilere ayrılmış dört kattan oluşuyor.

Philopappos Tepesi

Akropolis’in güneybatısında, 147 metre yüksekliğindeki Philopappos Tepesi ya da Türkçe adıyla İlham Perileri Tepesi bulunur. Gölgeli ağaçlar sizi kısa bir mola vermeye davet eder. Tepenin doğu tarafında, halk arasında Sokrates hapishanesi olarak bilinen iki kaya mağarasını bulacaksınız. Ancak antik odaların asıl amacı bilinmemektedir. Tepeden Akropolis’in ve şehrin geri kalanının yanı sıra çevredeki dağların ve denizin mükemmel manzarasını seyredebilirsiniz. Philopappos tepesini Atina gezilecek yerler arasına mutlaka almalısınız.

Ares Tepesi

Tarihi öneme sahip bir diğer tepe ise Ares tepesidir. Antik çağda, Areopagus adını da taşıyan yüksek konseyin toplanma yeriydi. Bugün bile, Yunanistan’daki en yüksek mahkemeye bu isim verilmiştir. Ancak kalıntılar artık kayanın üzerinde değildir. Adalet sarayında sergilenmektedir. Yine de, Akropolis’in manzarası nedeniyle kayaya bir ziyaret önerilir. Ancak tırmanırken dikkatli olun, çünkü pürüzsüz taşlar çok kaygan olabilir!

Antik Agora

Akropolis veya Philapappos Tepesi’nden çok uzakta olmayan Antik Agora, ona çok yakın olan Roma Agorası ile karıştırılmamalıdır. Antik çağda Atinalıların tüm kamusal yaşamı 2500 yıllık pazar meydanında geçermiş. Aynı zamanda bir ticaret merkezi, tartışmalar ve seçimler için bir buluşma yeri ve diğer vatandaşlarla tanışmak ve yeni bağlantılar kurmak için bir sosyal platformdu.

Agora bir zamanlar 30’dan fazla yapı barındırıyordu ve bunlardan ikisi bugün hala korunuyor. Antik Agora’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada insanlar kendilerini başka bir zamanda yaşıyormuş gibi hissederler ve ayrıca burada antik Yunan’daki günlük yaşamın izini sürebilirsiniz.

Sintagma Meydanı

Syntagma Meydanı, Atina’nın merkez meydanıdır ve hem turistler hem de yerliler için popüler bir buluşma yeridir. Ayrıca Atina Noel pazarı gibi çeşitli etkinlikler de burada gerçekleşmektedir. Meydan, adını Kral Otto’nun bir ayaklanma sonucunda anayasal monarşiye rıza gösterdiğini açıklamasıyla almıştır. Burası aynı zamanda Atina’nın ana alışveriş caddelerinden biri olan ve çok sayıda tasarımcı mağazasının yanı sıra daha uygun fiyatlı mağazaların sıralandığı Ermou Caddesi’nin başladığı yerdir. Alışveriş havasındaysanız Ermou Caddesi’nde emin ellerdesiniz.

Panathinaic Stadyumu

Panathinaiko stadyumu, şehir merkezinin kenarında yer almaktadır. İlk modern Olimpiyat oyunları 1896’da burada gerçekleştirilmiştir. Antik stadyumun temelleri üzerine inşa edilmiş ve beyaz mermerden yapılmıştır. Atina Maratonu’nun sporcuları, 1982’den beri maratonu her yıl burada bitirir ve tribünlerde binlerce kişi tarafından alkışlanır.

Müzeler

Akropolis, Atina, Yunanistan
Akropolis, Atina, Yunanistan

Antik çağ ve etkisi nedeniyle müzeler ve galerilerle dolu Atina’da Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yeni Akropolis Müzesi, Benaki ve Kiklad Sanatı Müzesi, Agora Müzesi ile Kanellopoulos ve Halk Sanatları Müzeleri bunların başlıcaları. Yunanistan’ın en önemli sanat kurumlarından biri olan Ulusal Sanat Galerisi’ni de fırsatınız varsa mutlaka ziyaret edin.

Atina’da ne yenir, ne içilir?

Yunan mutfağı çok çeşitlidir ve bu yüzden Atina veya Yunanistan’da mutlaka denemeniz gereken yemekler vardır. Popüler pide dönerinin yanı sıra, ızgaradan başka birçok spesiyal bulunur. Souvlaki, “küçük şiş” veya “şiş” olarak tercüme edilir. Bifteki (bir çeşit köfte), ayrıca balık çipura veya ızgara sardalya gibi yemekler yaygın olarak yenir. Popüler bir başlangıç olarak, pirinçle doldurulmuş asma yaprakları olan dolmadakia önerilir. Patlıcanlı ve kıymalı güveç musakka ve erişteli güveç pastitsio çok lezzetli yemeklerdendir. Tabii ki vejetaryenler de aç kalmak zorunda değiller. Gemista (pirinçle doldurulmuş sebzeler, tipik olarak domates veya biber) ve Briam (beyaz peynirle servis edilen fırında pişmiş sebzeler) tavsiye edilir.

Atina restoran ve cafe önerileri

Taverna Bairaktaris, 1879’dan beri Yunan mutfağından birçok tipik yemek sunmaktadır. Sokak lezzetlerine meraklıysanız çok daha ucuz olan ve sizi doyuran (yaklaşık 3 avroya mal olan) inanılmaz lezzetli pide dönerlerini sorabilirsiniz. Oi Filoi, lezzetli yemekler sunan popüler bir kafe olarak hizmet vermektedir. Aponisos adlı balık lokantası balık severlerin mutlaka uğraması gereken bir balık lokantası olarak göze çarpıyor.

Atina’da ne hediye alınır?

Atina gezi rehberi
Atina Akropolisi, Atina, Yunanistan

Atina sokaklarında birçok hediye alma imkânı sunan hediyelik eşya dükkânı mevcuttur. Alınacak ilk hediye Yunanistan’ın milli içkisi Uzo’dur. Bunun dışında antik Yunan’da giyilen sandaletler, mermer heykeller ve yine antik Yunan vazoları satın alınabilecek hediyeler arasındadır. Enstrüman çalmaya meraklıysanız Yunanistan’ın milli çalgısı Bouziki’yi hediye olarak satın alabilirsiniz.

Atina zengin tarihinden dolayı genel olarak, antikalar, müze reprodüksiyonları, nakış, halk sanatı ve Yunan tarzı atıştırmalıklar ve içecekler gibi özel ürünler satan çok sayıda antika dükkanına sahip. Kentin alışveriş merkezleri ise, Athens Heart, Athens Metro Mall ve Attika. Çok sayıda hediyelik eşya dükkânı bulunan Atina’nın bir bölgesi olan Plaka, sokaklarda mal satan çok sayıda satıcısı ve sokak sanatçılarına ev sahipliği yapıyor. Atina’nın tüm alışveriş bölgeleri içerisinde en ünlüsü olan Kolonaki’de ise en iyi markaları, lüks kahve dükkanlarını, pahalı butikleri bulabilirsiniz. Bir yaya caddesi olan The Ermou Walkway ile Monastiraki Meydanı’nda yer alan Monastiraki Bit Pazarı’nda ise aklınıza gelmeyecek çeşitli hediyelikleriyle ünlü.

Atina gece hayatı

Atina Gece hayatı çok renkli ve eğlenceli bir şehirdir. Merkezde birçok kafe, bar ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Günün yorgunluğunu atmak ve Philopappos tepesi manzarası eşliğinde içkinizi yudumlamak isterseniz, sizin için en ideal mekân A Liar Man olarak önerilebilir. İçkimin yanında leziz bir yemek tercihinde bulunmak isterseniz Azul sizin için en ideal mekân olarak gözüküyor. Bolux cafe, Atina’nın banliyösünde ve sahile yakın çok şık bardır. Cafe-Bar Mousa çok hoş bir atmosfere sahip ve kokteylleri ile ünlüdür.

Red Lion Pub, Atina’daki türünün en eski mekânlarından biridir. Günün yorgunluğuna rağmen hala enerjinizi koruyorsanız Atina merkezde sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan gece kulüpleri vardır. DJ performans sanatçıları burada hip-hop müziği eşliğinde misafirlerine eşsiz bir gece yaşatırlar.

Festivaller

Atina her yıl, yüzlerce, binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi bir araya getiren farklı bir dizi etkinlik ve festivale sahne oluyor. Bunların en önemlileri Art-Athina, Athens Photo Festival, International Comics Festival, Athens Epidaurus Festival, Rockwave Festival, Athens Open-Air Film Festival, Athens Technopolis Jazz Festival, August Full Moon Festival, Athens International Film Festival ve Athens Book Fair.

Atina’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Efsaneye göre şehir, adını tanrıça Athena’dan almıştır. Atina şehrinin yerleşim tarihi yaklaşık 7500 yıl öncesine kadar, yani Neolitik Çağ’a kadar uzanıyor. Demokrasinin beşiği olarak kabul edilen şehir, antik çağlardan beri önemli bir kültür merkezi olmuştur. 1985 yılında Atina ilk Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Atina yaklaşık 3,9 milyon nüfusa sahiptir. Atina’yı üç taraftan dağ sıraları çevreler ve bu nedenle Yunanistan’ın en sıcak ve kurak bölgesi olarak bilinir. Yaz aylarında, gündüz 45 dereceye kadar sıcaklıklara ulaşılır. Bu nedenle, şehri ziyaret ederken Temmuz ve Ağustos aylarından kaçınmanız önerilir.

Atina’da ulaşım

Görülecek yerlerin çoğu eski şehirde bulunduğundan, yürüyerek pek çok konuma ulaşabilirsiniz. Yorgun düşmeniz halinde otobüs, tramvay veya metroya binebilirsiniz. Tek kişilik bilet fiyatı, 90 dakika geçerli olmak üzere 1,40 Euro’dur. 4,50 Euro’ya 24 saatlik bir bilet de mevcuttur. Buna ek olarak, Atina’da taksiye binmek oldukça ucuzdur ve bu nedenle bir cazibe noktasından diğerine ulaşmanın başka bir alternatif yoludur. Ancak yoğun trafiği mutlaka hesaba katmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!