Amsterdam gezi rehberi

Amsterdam denildiğinde aklınıza öyle sıkıcı ve soğuk Avrupa şehirleri gelmemeli demek yanlış olmaz. Tam bir özgürlükler şehri olduğunu söyleyebileceğimiz Amsterdam dünyanın her yerinden insanın rahat edebileceği bir hoşgörü anlayışına sahiptir.
Amsterdam, Hollanda
Amsterdam, Hollanda

Amsterdam denildiğinde aklınıza öyle sıkıcı ve soğuk Avrupa şehirleri gelmemeli demek yanlış olmaz. Tam bir özgürlükler şehri olduğunu söyleyebileceğimiz. Amsterdam dünyanın her yerinden insanın rahat edebileceği bir hoşgörü anlayışına sahiptir. Buraya turist olarak gelecekler için Amsterdam Gezi Rehberi sayesinde Amsterdam’ı planlı gezebilir ve gideceğiniz yerleri zaman kaybetmeden keşfedebilirsiniz. 

Avrupa’nın ilk önce ticaret amaçlı kurulmuş olan ve sonrasında romantik atmosferiyle insanları kendine çeken şehri Amsterdam tarihi 13. YY’a dayanan bir geçmişe sahiptir. Kendini dışarıya açma konusunda her zaman etkinliğini sürdüren Hollanda’nın Amsterdam kenti, Avrupa’nın yüz ölçümü olarak en küçüklerinden biri diyebiliriz. Hollanda’nın başkenti olmasıyla birlikte, oldukça kozmopolitliği ile herkesi kucaklayan yapısını uzun süredir korumaktadır.

Bu yazımızda Amsterdam nerede, nasıl gidilir, ne yenir, içilir, nerede kalınır ve alınır konularında bilgilenmenizi sağlayacağız.

Amsterdam nerede? Nasıl gidilir?

Amsterdam coğrafi konumu ve komşuları bakımından da şanslıdır. Dünyaya kolayca açılabileceği bir jeolojik yapıya sahiptir. Doğusu Almanya, Güneyi Belçika olması nedeniyle de ticari trafiği de yoğun şekilde devam ettirebilmektedir. Batısındaki Kuzey Denizi ziyaretçilerine enfes bir görsel şölen sunmaktadır. Amsterdam nerede? Sorusunun cevabını aldıktan sonra başka önemli bir konu da şehre nasıl gidilebileceğidir.

Amsterdam Gezi Rehberi ile bilmek istediğiniz ilk soru ulaşım sorunu yaşayıp yaşamayacağınız olacaktır. Süre sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı, pek çok insanın aslında gitmeden önce merak ettiği konular olmaktadır. Amsterdam kanallarıyla bilinen bir kent olduğu için şehir içi gezilerde de kanallar oldukça revaçtadır. Amsterdam’a yolculuk yapmak istediğinizde öncelikle nasıl ulaşım sağlayacağınız konusunda bilgi sahibi olmak istersiniz. Amsterdam Havaalanı bulunduğu için pek çok ülkeden buraya ulaşım mevcuttur. Farklı şehirlerden ve ülkemizden Amsterdam’a direkt olarak uçuşlar bulunduğu için ulaşım sorunu yaşanmamaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler kenti daha da canlı hale getirmektedir. Şehirde ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım da metro, otobüs, tramvay sıklıkla kullanılmaktadır. Amsterdam’a nasıl gidilir diye araştırdığımızda THY, Atlasglobal, Pegasus firmaları Amsterdam’a direkt uçuş sağlamaktadır.

Amsterdam’a ne zaman gidilir?

Amstel Nehri, Hollanda
Amstel Nehri, Hollanda

Amsterdam Gezi Rehberi ile aklınızdaki sorulara rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Bunlar hangi aylar ve mevsimlerin bu kentte turist olmak için uygun olduğuna dair belli bilgileri içermektedir. Amsterdam’a gitmek için bahar ve yaz aylarını tercih etmek makul olabilmektedir. Kış aylarının burada şiddetli olmasından dolayı bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Okyanus ikliminin etkili olduğu bu coğrafyada batı rüzgarlarının hakimiyetiyle karşılaşmak mümkündür. Amsterdam’a gitmek için belli bir zaman belirlemek gerekse öyle bir kısıtlama yapmak aslında doğru olmaz. Ancak özellikle mayıs ayı yaz sezonun başlamasından ve bitmesinden önce olduğu için tercih edilebilecek bir zaman dilimidir. Amsterdam bir festival şehri olduğu için de festivalleri kaçırmamak isteyenlerin neredeyse her gün gerçekleşen bu etkinlikleri etkinlik dönemlerini takip etmesi de önerilmektedir. Açık hava konserlerine denk geldiğinizde bu konuda şanslı zamanlarda Amsterdam’dasınız demektir.

Amsterdam’a ne zaman gidilir sorusuna yanıt olarak mayıs ayı Amsterdam’da lalelerin büyüleyici görüntüsü ve kokusunu da kaçırmamak için son derece uygun denilebilir.

Amsterdam’da gezilecek yerler / En iyi 10 yer

Amsterdam’da gezip görülebilecek yerlerin sayısı kesinlikle sanat ve mimari açısından çok fazla. Müzelerini gördükçe belki de sonra sayısını hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz. Dünyadaki ülkelerin kişi başına müze sayısı Amsterdam’la pek boy ölçülecek nitelikte değil. Van Gogh Müzesi, Amsterdam Müzeleri, Rijksmuseum ve Stedeljik müzeleri bu konuda sizi sanata ve tarihe doyuracak nitelikte demek mümkündür.

Bu büyük müzelerin yanında enteresan ve küçük müzeleri de oldukça etkileyicidir. Cinsiyet, İşkence, Kenevir, Cenaze ve bira müzesi gezilip görülmeye değer niteliğe sahip. Şehrin özgürlüğünden bahsederken elbette oldukça enteresan deneyimler de yaşayabilirsiniz. Amsterdam’da en bilinen binalardan biri de Anna Frank’in evidir. Oldukça hüzünlü bir hayat hikayesine sahip Anne Frank’in evini ziyaret edip, İkinci Dünya Savaşı yıllarına gidebilirsiniz. Amsterdam’da gezilecek yerler denildiğinde onlarca Amsterdam kanalını görebilirsiniz.

Amsterdam’da neler yapılır? Tavsiyeler

Amsterdam’ı keşfetmek isteyenler için en iyi yollar bisiklet kiralayarak ve kanal turlarına katılarak gezi yapmak oldukça keyifli olmaktadır. Amsterdam şehir yapısı olarak kanal gezileri için oldukça uygundur. Turistik açıdan renkli bir kent olmasıyla keşfedilmeye değer kent, aslında bir balıkçı köyü olarak inşa edilmiştir diyebiliriz. Amsterdam gezi rehberi burada yapılacaklar konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Amsterdam’a geldiğinizde ücretli ya da ücretsiz yürüyüş grupları da bu konuda en güzel seçeneklerden biri olabilir.

Rehberler size yürüyüşlerinizin keyifli hale gelmesini sağlamaktadır. Bu konuda gerçekten deneyimli ve bilgili rehberler doyurucu bir geziye hazır olmanız tavsiye edilir. Bisiklet buranın olmazsa olmazı demek yanlış olmaz. En çok görebileceğiniz taşıt bisiklettir. Kanal gezintilerini de bütçenize uygun programlarla gerçekleştirebiliyorsunuz. Tekne gezintilerini deneyimlemenin yanında tarihi yerlerini bisiklet turlarıyla da süsleyebilirsiniz. Amsterdam’da ne yapılır sorusuna en ideal yanıtlardan biri de müzeleri keşfetmek olabilir.

Amsterdam’da ulaşım

Amsterdam, Hollanda
Amsterdam, Hollanda

Amsterdam gezi rehberi içeriğinde mutlaka ulaşım konusuna da yer verilmektedir. Küçük şehirleri gezme avantajı ya bisikletle ya da yürüyerek olmaktadır. Türkiye’den Amsterdam’a ulaştığınızda burada fikir sahibi olmanız ulaşım konusunu sizin için rahatlatacaktır. Havaalanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır ve bu nedenle taksi kullanma gereği de yoktur. Gideceğiniz yer yakınsa tren tercih etmeniz de iyi bir alternatif olacaktır.

Amsterdam’ı ziyaret etmek istediğinizde çok fazla şehir dışı otelleri tercih etmediğinizde bu konuda genelde sorun yaşamazsınız. Bölgenin yerel halkıyla birlikte yakın temas kurduğunuzda halk sizi bisikletlerinin arkasına alıp keyifli bir şehir turu da rahatlıkla attırabilmektedir. Bu insanlar ‘backie’ diye tanınır. Bu şekilde seslendiğinizde yerlilerle tanışma fırsatı elde edersiniz. Şehir içi ulaşım da metro, otobüs, tramvay sıklıkla kullanılmaktadır. Amsterdam’da ulaşım denildiğinde şehre geldikten sonra şehir içi ulaşımda ulaşım kartları kullanılmakta ve aslında kanallardan dolayı şehir merkezinin dışına doğru kayan yapılaşmada ulaşım sorunu da ortadan kaldırma amaçlıdır.

Amsterdam’da ne yenir?

Amsterdam'da yemekler

Amsterdam’da ne yenir denildiğinde Amsterdam gezi rehberi size iyi bir içerik alternatifi sunmaktadır. Amsterdam’a gittiğinizde buraya özgü yemekleri tatmayıp, sonrasında yemediğinize pişman olacağınız yemek kalmasın istiyorsanız, yazı size damak zevkinizin peşinden sürükleyecektir.

Amsterdam aslında aperatif lezzetlerin çok revaçta olduğu bir kenttir. Özellikle sandviç cenneti diyebiliriz. Ringa balığı sandviçi herkesin damak zevkine uymayabilir ancak özellikle seviyorsanız, mutlaka deneyebilirsiniz. Değişik balıklardan yapılan sandviçler de turşu ve soğanla birlikte şehri gezerken karnınız acıktığında damak zevkinize hitap edebilen lezzetler arasında yer almaktadır. Bitterballen diye bilinen çıtır köfteler de adeta bir damak çatlatan olarak sizi neşelendirecek diye düşünüyoruz.

Özellikle barlarda şu meşhur birasının yanında oldukça lezzetli bir eşlikçi olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Birde elbette aslında bu küçük ülkenin en büyük lezzetlerinden Hollanda peyniriyle tanışmanız kesinlikle tavsiye edilir. Buradaki peynir pazarları ve dükkanları kesinlikle aradığınız peyniri bulmanızda size bol bol seçenek sunacak demek mümkündür. Amsterdam’da ne yenir denildiğinde ilk akla gelenlerden Kaas adıyla bilinen Hollanda peynirleri aslında sabah kahvaltılarında tüketilirken gün içinde atıştırmalık olarak insanların tükettiği bir çeşittir.

Bol kalorili ve doyurucu bir atıştırmalık için kesinlikle Amsterdam’ın patates kızartması olarak bilinen Patat, ketçap ve mayonez eşliğinde zevkle yenebilecek yiyeceklerdendir. Tatlı konusunda da iki ince gofretin arasında stroop doldurularak karamelli bir tatlı deneyimlemek isteyenler için stroopwafel ağzınızda karamelize lezzetin hoş etkisini bırakmaktadır.

Amsterdam’da alışveriş ve hediyelik eşyalar

Amsterdam gezi rehberi denildiğinde akla ne satın alacağımızı öğrenmek gelir. Özellikle peynir hem hediyelik olarak hem de ülkenize dönerken kendiniz için alabileceğiniz en ideal alışveriş seçeneğidir. Bunun dışında özellikle buranın en önemli figürlerinden lale desenli eşyalar, tahta ayakkabılar, porselen eşyalar şehrin en çok tercih edilen alışveriş seçeneklerinden olmaktadır. Lale soğanları da dönerken götürebileceğiniz iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Amsterdam’da alışveriş denildiğinde yel değirmenleri ve Hollanda evleri farklı alternatif arayanlar için değerlendirilebilir.

Amsterdam gece hayatı

Amsterdam gezi rehberi size gezi esnasında daha bilinçli bir gezi yapmanız için oluşturulmuştur. Gecesiyle gündüzle her yerinden canlılık fışkıran Amsterdam gece hayatını birlikte inceleyelim.

Buranın gecelerinin en bilindik özelliği bir özgürlükler şehri olması demek yanlış olmaz. Eşcinselliğin evliliklerin rahatlıkla gerçekleştirildiği, gay merkezi olarak rahatlıkla adlandırılabilen kent, çok farklı kültürdeki insanların bir arada huzurlu yaşayabilecekleri bir ortama sahiptir. Oldukça hareketli bu yapıdaki kent her mevsim keyfini çıkarabileceğiniz kültürel zenginliği baş döndürücüdür. Farklılıklar burada hiçbir sorun yaratmadığı için çok kültürlü yapısı gece-gündüz insanların güven ve rahat içinde yaşaması konusunda etkili olmaktadır.

Amsterdam gece hayatı denilince akla red ligt district ile çılgın partilemeler gelmektedir. Bu meşhur geceleri deneyimlemek istediğinizde geceleri kırmızı olan sokaklar özgürce yaşanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenlerimize Kaydolun

Yeni içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun. Spam göndermeyeceğiz, gezgin sözü!